The Guardian: Ankara saldırısı Rojava'ya saldırının gerekçesi yapılacak

The Guardian: Ankara saldırısı Rojava'ya saldırının gerekçesi yapılacak

The Guardian, Ankara'daki patlamaya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin YPG'yi muhtemelen boş olacak bir çaba ile "terör örgütü" ilan etmeye çalıştığını ve patlamanın da Rojava'ya yönelik saldırıların gerekçesi yapılacağını yazdı.

ANKARA - Ankara'da yaşanan patlama ve sonrasında ortaya çıkan gelişmeler uluslararası alanında gündeminde.

İngiliz basınının önde gelen gazetelerinden The Guardian, Türkiye'nin YPG'yi "terör örgütü ilan etme çabalarının muhtemelen boş çıkacağını" yazdı.

'YPG, Türkiye'nin ummadığı kadar avantajlı'

The Guardian'ın editör kısmına yayınlanan yazıda, YPG'nin, Türkiye'nin ummadığı kadar avantajlı olduğuna dikkat çekerek, "PKK ve Türk devleti arasındaki savaş kızışmışken, YPG Rojava sahasında ilerliyor" yorumu yapıldı.

'Ankara'nın güvenlik açıkları var'

Savaşın Kürtler ve Türk devleti nezdinde kızıştığı vurgusunu yapan gazete, son iç ve dış gelişmelerden bağımsız olarak, Ankara'nın güvenlik sorunlarının bariz bir şekilde göründüğüne değindi.

Gazete konuyla ilgili şu yorumu yaptı: "Türkiye'nin politikaları birkaç yıldır çok yanlış yönde gelişmektedir. Şimdiye kadar görece istikrarlı görünen Türkiye, istikrar bozucu iç sorunları ile bu sefer de uluslar arası bir sorun haline gelmektedir. Türk devleti ve Kürdistan İşçi partisi, ya da PKK arasında güney-doğu'daki savaş kötüleşiyor ve bu giderek Suriyeli Kürtlerle Türk devleti arasındaki sıcak çatışmayı derinleştiriyor. Ankara'daki bombalı saldırıda 28 kişinin hayatını kaybetmesi, Ankara'nın çatışmalardan uzak olmadığını gösterdi. Ankara'nın güvenlik açıkları ortaya çıkarken, bu saldırının Kuzey Suriye'deki Kürt güçlerine Türkiye'nin bombardımanı şeklinde bir dönüş olacağının işaretidir."

'Türkiye'nin amacı Kürt topraklarını işgal etmektir'

Türkiye'nin "güvenlik" gerekçesiyle ve mülteciler için bir tampon bölge yapmak istemesinin temelinde ise asıl olarak YPG'nin elde ettiği toprakları işgal etmek olduğunu belirtilen yazıda, Ankara'nın umudunun Irak'taki gibi bir Kürt gücünün Suriye'de şekillenmesine engel olmak olduğunu vurguladı. 

'Türkiye boşuna terör propagandası yapıyor'

Türkiye'nin fiili olarak Suriye topraklarına girmesinin Ruslar tarafından kabul edilmeyeceğine de değinen The Guardian, Türkiye'nin NATO'yu göreve çağırmak ve uluslar arası alanda YPG'nin bir -muhtemelen boşuna- "terör" örgütü olmasını istemesi dışında bir manevra geliştiremeyeceğinin yorumunu yaptı.

Gazete şu yorumu yaptı: "Sayın Erdoğan Türkiye'yi kapalı bir kutu haline getirdi. Irak ve Suriye'nin parçalanmasını ve Kürtlerin önemli bir güç olarak çıkacağını Türkiye beklemiyordu. Türkiye barış süreci ile Kürtlerle anlaşma konusunda gerçekten iyi bir fırsat yakalamıştı ancak şua anda çok kör bir noktadadır. Erdoğan, Kürtleri durdurma takıntısı nedeniyle ülkesini uluslar arası alanda çarpık bir dış politikaya sokmuştur."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.