1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TGS: Kağıt krizine acil bir çözüm üretilmeli
TGS: Kağıt krizine acil bir çözüm üretilmeli

TGS: Kağıt krizine acil bir çözüm üretilmeli

TGS Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral, döviz kurundaki artışla birlikte gazetelerin kağıt sorunu yaşadığını belirterek, “Kâğıt krizine acil bir çözüm üretilmeli” dedi.

A+A-

Türkiye Gazeteciler Sendikası Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral, döviz kurundaki olağanüstü hareketlenmenin gazete kâğıdı fiyatlarında artışa neden olmasının medyaya yansımasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Türkiye’de medyanın tarihinin en zor zamanını yaşadığını belirten Oral, “Medyadaki tekelleşme, işsizlik ve siyasi otoritenin medyanın tamamını yönetme isteği gibi sorunların yanına şimdi de dolardaki artış eklendi. Kâğıt fiyatlarının dolara bağlı olarak üç kat artması basına büyük darbe vurdu” dedi.

SEKA’NIN ÖZELLEŞTİRİLMESİ

SEKA’nın özelleştirilmesine değinen Oral, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin gazete kâğıdı temini sağlayan SEKA’nın özelleştirilmesiyle başlayan bu süreç ülkemizi kâğıt sektöründe dışa bağımlı hale getirdi. Son bir yılda fiyatlar üç kat arttırıldı. Gazeteler kâğıt temininde sıkıntılar yaşadı. Dolardaki artışla birlikte de bugünkü tabloyu yaşıyoruz. Gazeteler adeta yaşam mücadelesi veriyor.”

Son dönemde yazılı basın hayatına son veren kuruluşlara atıfta bulunan Oral, şunları söyledi: “Habertürk gazetesi dijitalleşme ve maliyeti gerekçe göstererek yazılı yayın hayatına son verdi. Aydınlık gazetesi kâğıt sıkıntısı nedeniyle yayınına 3 gün ara verdi. Sözcü gazetesi bir ekini kapattı. Yayına devam etmek isteyen gazeteler de fiyat artışı yapmak zorunda kaldı. Dünya gazetesi geçen ay fiyatını 3.75 TL’den 4.25’e çıkardı. Geçen günlerde de Sözcü gazetesi fiyatını 1.25 TL’ye, Cumhuriyet gazetesi de 2.5 TL’ye yükseltme kararı aldı. Posta ve Birgün gazeteleri de 2018’e zamlı girdi. Bu sıkıntı sadece gazetelerle de sınırlı değil. Kağıt krizi kitap ve dergileri de vurdu. Yayıncılar da ayakta kalma savaşı veriyor. Aktüel Arkeoloji Dergisi basımını ileri bir tarihe erteledi. Leman Dergisi sıkıntı yaşadıklarını duyurdu. Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı kitaplarını basamadığı için okurlarından destek istedi.”

KAĞITTA VERGİLER SIFIRLANMALI

Medyanın kamu hizmeti yaptığına vurgu yapan Oral, hükümete kâğıtta verginin sıfırlanması çağrısında bulundu. Oral şöyle konuştu: “Halkın haber alma hakkı kâğıt sorunuyla engellenemez. Hükümetin basın özgürlüğünü sağlaması demokrasinin olmazsa olmazıdır. Hükümet bu duruma sessiz kalamaz. Kâğıt krizine acil bir çözüm üretilmeli. Aksi halde yeni kapanmalar kapıdadır.”

Gazetelerin bağımsız biçimde yayın yapabilmesi için kâğıt sübvansiyonu hayati önemdedir. SEKA gibi köklü bir kurumumuzun özelleştirilmesiyle başlayan süreç durdurulmalı ve Türkiye yeniden kâğıdını kendisi üretir hale gelmelidir. Kısa vade de kâğıtta vergiler sıfırlanmalıdır. Basın İlan Kurumu ilan tarifelerine zam yapılmalıdır. Yazılı basına düşük faizle kredi ve teşvik paketleri hazırlamak da hızla gündeme alınmalıdır. (DUVAR)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.