1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Temelli: Suriye başarısızlığı açılım getirebilir
Temelli: Suriye başarısızlığı açılım getirebilir

Temelli: Suriye başarısızlığı açılım getirebilir

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, hükümetin Suriye politikalarındaki başarısızlığı değerlendirirken, “Bu başarısızlık beraberinde Türkiye’de özellikle demokratik çözüm ve demokratik anayasa konusunda önemli açılımlar getirebilir" dedi.

A+A-

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, tezkereye ‘evet’ diyen CHP’yi yerel seçimlerde aldıkları pozisyondan yeterli dersi çıkarmamakla eleştirdi ancak Millet İttifakı’na verdikleri destekten pişman olmadıklarını söyledi. Temelli, iktidarın Suriye politikalarındaki başarısızlığının bir açılım getirebileceğini savundu.

HDP Eş Genel Başkanı Temelli VOA Türkçe’ye verdiği demeçte, Millet İttifakı’na verdikleri desteğin stratejik olduğunu ifade etti. Temelli, CHP’ye gelecekte destek verip vermeyecekleri yönündeki soruya ise şu yanıtı verdi:

“Biz CHP’yle bir ittifak yapıp, CHP adayı kazansın diye bir pozisyon almadık. Millet İttifakı içinde yer almış bir parti değiliz. Biz AKP-MHP faşizmine karşı bunun stratejik taktiği neyi gerektiriyorsa, onu uygulayıp mücadele ettik. CHP, bundan kendine düşen hesabı, dersi yeterince çıkarmamış olabilir. Umarım gelecekte çıkarır. Ama şunu çok net söylüyorum; herkes bu konuda çok rahat olsun. Türkiye siyasetini HDP belirler. Türkiye siyasetinde aritmetik değil, başkan, milletvekili sayısı değil, Türkiye siyasetinin yörüngesinin belirlenmesi önemlidir. Bunu belirleyen güç HDP’dir. Kürt halkının mücadelesidir. Önümüzdeki döneme dair konuşabilmemiz için diğer bütün yapıların nasıl pozisyon alacağını görmemiz lazım. Bu strateji başarılı olmuştur. Bu strateji sayesinde belediye başkanlıklarının el değiştirmesi olarak meseleyi değerlendirerek bir alana sıkıştırmak hatalı olur. Bugün iktidarın beka sorunu bütün çıplaklığıyla ortadadır, iktidar tutunamamaktadır. Şiddetin ve baskının nedeni budur. Bu artık iktidar için son perdedir, bu iktidardan bu ülke kurtulmalıdır. ‘Faşizmi yıkacağız, Türkiye’yi demokratikleştireceğiz’ dedik. Şimdi düne göre Türkiye’de demokratikleşme umudu daha da yükselmiştir.”

‘BAŞARISIZLIK AÇILIM GETİREBİLİR’

Yapılan operasyonla birlikte ortaya çıkan sonuca dair ise, “Suriye’de artık Kürtlersiz bir çözümün mümkün olmadığını” söyleyen Temelli, AK Parti’nin “Suriye stratejisinin çöktüğünü, Kürt düşmanlığının teşhir olduğunu” söyledi.  Temelli, ancak bu başarısızlığın olumlu bir kapı aralayabileceğini de ifade etti. Temelli, “Bu başarısızlık beraberinde Türkiye’de özellikle demokratik çözüm ve demokratik anayasa konusunda önemli açılımlar getirebilir. Bu yüzden tüm Türkiye toplumuna, Türkiye’deki tüm yapılara, toplumsal muhalefete çağrı yapıyoruz. Şimdi inisiyatif alma zamanı, bütün dünya kamuoyu bunu teyit ediyor” diye seslendi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.