1. HABERLER

  2. MAKALE

  3. Taşgetiren'den Davutoğlu-Babacan yorumu: Tepelerde iletişim var
Taşgetiren'den Davutoğlu-Babacan yorumu: Tepelerde iletişim var

Taşgetiren'den Davutoğlu-Babacan yorumu: Tepelerde iletişim var

Ahmet Taşgetiren'den AK Parti yorumu: Medyada giyotin çoktandır işlemekte ise de 'Tepelerde' iletişim kanalları halen var gibi gözüküyor. O iletişimden bir şey çıkar mı, bir noktadan sonra onun da zorlaşacağı muhakkak.

A+A-

Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın kuracakları yeni partilerin ‘birbirlerinin alanını paylaşacağını’ belirten Karar gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, her iki hareketin de ‘külli bir kayıp’ yaşamamak adına psikolojiyi nasıl yöneteceğinin önemli olduğunu belirtti.

Taşgetiren’in ‘Yeni durum’ başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Şu anda Ak Parti bünyesinden doğması muhtemel Davutoğlu ve Gül – Babacan merkezli iki siyasi oluşum söz konusu. Bu iki oluşumun birbiriyle ilişkisinin değerlendirmesi ayrı, başarı şansları ayrı, ama her iki oluşuma vücut verecek “Gerekçe” Ak Parti’nin geldiği noktaya yönelik eleştirilerden oluşuyor. Her iki oluşumun mimarları hem misyon olarak hem fiili ilişki olarak Ak Partiye başından beri emek vermiş, tepe sorumluluklar üstlenmiş simalar. İçeriyi biliyorlar, baş aktörlerin kimyasını biliyorlar, tabanı biliyorlar, kendilerinin ne yapacağından bağımsız ‘sancı’ adına söyledikleri şeyler önem arz ediyor. (Davutoğlu’nun açıklamaları bir yerden baktığınızda Ak Parti’ye ‘restorasyon’ yolu gösteriyor, bir başka yerden bakıldığında da yeni bir partinin oturacağı düşünce zeminini işaretliyor.)

Bu iki oluşumun birbiriyle ilişkileri de siyasetin seyri açısından üzerinde durulacak mesele. Her iki hareketin mimarları, hem Ak Parti ile hem birbiriyle ilişki üzerinde düşünmüyor olamazlar, çünkü mesajların ilk paylaşılacağı, ilk analiz edileceği alan birbirlerinin alanı. ‘Oynamaktan maksat ütmek’ ise, muhafazakar taban açısından ‘külli bir kayıp’ da ciddi endişe kaynağı ise bu psikolojinin nasıl yönetileceği hayati mesele. Medyada giyotin çoktandır işlemekte ise de ‘Tepelerde’ iletişim kanalları halen var gibi gözüküyor. O iletişimden bir şey çıkar mı, bir noktadan sonra onun da zorlaşacağı muhakkak. Bu oluşumların Ak Parti’ye nasıl yansıyacağı, Türkiye politikasına nasıl yansıyacağı, CHP’nin ‘İmamoğlu profili’ ile açılmaya çalıştığı toplumsal alana nasıl yansıyacağı siyasetin geleceği açısından ilgi odağı olacak konudur.”

YAZININ TAMAMI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.