Tarihi El-aman Hanı’nda “Uluslararası Bitlis Sempozyumu”

Tarihi El-aman Hanı’nda “Uluslararası Bitlis Sempozyumu”

Bitlis Düşünce ve Akademik Çalışma Grubu tarafından organize edilen ve ilki gerçekleşecek Uluslararası Bitlis Sempozyumu'nda Kürt bilimciler bir ayaya gelecek.

BİTLİS - Tarihi El-Aman Hanı'nda düzenlenecek sempozyumda 50'nin üzerinde Kürt bilimci, akademisyen, gazeteci ve yazar bir araya gelerek, geçmişten günümüze Bitlis'in tarihini, kültürünü, ekonomisini, sosyal yaşamını ve tarihi şahsiyetlerini konu alarak, değerlendirecek. 26 Haziran'da, tarihi handa başlayacak sempozyum, 3 gün sürecek.

Sempozyum organizatörü Sofya Üniversitesi'nde öğretim görevlisi Yaşar Abdulselamoğlu, Bitlisli akademisyenlerin ve üniversite öğrencilerinin ihtiyaç duyduğu ve olmasını istedikleri bir platform oluşturduklarını söyledi. Farklı yerlerde eğitim gören Bitlisli öğrenci ve akademisyenleri sosyal medya üzerinde buluşturduklarını ve ordan da böyle bir sempozyum düzenlemeye karar verdiklerini ifade eden Abdulselamoğlu, "Bitlis’in en büyük sorunu bugünle geçmişi arasında olan kopukluktur. Hafızasını, geçmişini yitirmiş bir ahire sahibiz. Böyle bir şehir iki yüz yıllık Bitlis Beyliği’nin yıkılmasından sonraki tarihten bu yana Bitlis’in taşralaşma durumu vardır. Bitlis 200 yıl öncesinde bölgenin önemli kültür ve tarihsel başkentidir. 200 yıllık süreç içerisinde Bitlis bu konumunu kaybetmiştir. Bu sempozyumu Bitlis'in kendi tarihiyle yüzleşmesi olarak değerlendirebiliriz. Tarih ağırlıklı bir sempozyum olacak. Biz artık bu sempozyumu geleneksel hale getirmeyi ve her yıl düzenlemeyi düşünüyoruz" dedi.

Bitlis'in, Osmanlı İmparatorluğu ile Kürt beylikleri arasında sağlanan ittifakta büyük rol oynadığını ifade eden Abdulselamoğlu, günümüzde başlatılan çözüm sürecinde Bitlis'in tekrar bu barışa katkıda bulunmak için rol oynaması gerektiğini kaydetti. Abdulselamoğlu, "Bu yıl belki bir tesadüftür. Kürt beylikleriyle Osmanlı İmparatorluğu arasında sağlanan ittifakın 500'üncü yıl dönümüdür. Bilinir ki Kürt beylikleriyle Osmanlı İmparatorluğu arasında sağlanan ittifakta Bitlis çok önemli bir rol oynamıştır. Bitlisli bir şahsiyet olan İdris-i Bitlisi bunun mimarıdır. Bu ittifak, özellikle Kürt beyliklerinin statüsünün meşru olarak devam ettiği dönemlerde Kürtler için, Kürdistan için önemli bir rol oynamıştır. Ama bu ittifak, tek taraflı olarak Osmanlı tarafından tasfiye edilmiştir. O zamandan bugüne 200 yıllık bir süre içerisinde bir Kürt sorunu ve Kürdistan sorunu oluşmuştur. Biz bu sempozyumun tekrar Osmanlı İmparatorluğu ile Kürt beylikleri arasında sağlanan statünün güncelleştirilmesi ve bu tarihsel gerçeğin yeniden konuşulmasını sağlayacağız. Bu statünün ne olduğunun bilimsel ve akademik olarak aydınlatılmasıyla bu günkü barış görüşmelerinin Kürt ve Kürdistan sorunun çözülmesinde katkı sunacağına inanıyoruz. İlk iki günkü oturumda bu konular ele alınacaktır" diye konuştu.

Sempozyumda tebliğ edilen konuları kitaplaştırarak dağıtacaklarını belirten Abdulselamoğlu; Irak, İran, Paris, Fransa ve Hollanda olmak üzere birçok ülkeden Kürt bilimci ve akademisyenin sempozyuma katılacağını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.