Suudiler Irak sınırına 30 bin asker yığdı

Suudiler Irak sınırına 30 bin asker yığdı

Suudi Arabistan’ın Iraklı askerlerin sınır hattındaki mevzilerini bırakmaları ardından bölgeye 30 bin asker konumlandırdığı bildirildi.

El Arabiya televizyonu, 2 bin 500 Irak askerinin sınırdaki yerlerini bırakmaları ardından Kerbela kentinin doğusundaki çöl alanda çekilmiş görüntülerini elde ettiklerini duyurdu.

Suriye ve Suudi Arabistan ile sınırı olan bu bölgenin artık Irak güçleri tarafından korunmadığı iddia edildi.

Suudi Arabistan’ın Irak ile 800 km’lik bir sınırı var. Bu hat üzerinde Irak Şam İslam Devleti (IŞİD() ve diğer Sünni gruplar birçok kentin denetimini ele geçirdi

Video görüntüsünde bir Iraklı subay, sınırdaki mevzilerini terk etmeleri için emir aldığını söylerken, başka bir detay vermedi.

El Arabiya’nın yayınladığı görüntünün doğruluğu teyit edilmedi. Ancak Irak ordusunun geri çekildiği gerekçesiyle Kral Abdullah “terörist tehdide” karşı Krallığı korumak için gerekli tüm tedbirleri alma talimatı verdi.  Sınır hattında 30 bin dolayında asker gönderildiği belirtildi.

IŞİD, 9 Haziran’dan bu yana Irak’ta geniş bir alanı denetime aldı. IŞİD, Musul’un içinde olduğu Ninova’nın büyük bölümü ile Diyala, Selahaddin, Kerkük ve Anbar’da birçok bölgeyi neredeyse çatışmasız ele geçirdi.

Kısa bir süre önce IŞİD'e ait olduğu iddia edilen bir açıklamada, IŞİD'in Kabe'yi ve Suudi Krallığını yıkacağı tehdidi yer alıyordu. 

Ancak bununla birlikte Suudiler ve Katar, IŞİD'i doğrudan desteklemekle suçlanıyor. Bir süre önce Katar’ın Libya büyükelçiliğine ait bir diplomatik belge yayınladı. Bu belgede, Katar’ın Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) saflarında savaşmak için paralı askerler eğittiği belirtiliyor. Paralı askerlerin, daha sonra Libya’dan Türkiye’ye, oradan üzeri Irak ve Suriye’ye gönderildikleri iddia ediliyor.

Amerika Savunma Bakanlığı’nın eski bir analisti Ocak 2014’te yakalanan bir IŞİD üst düzey sorumlusunun bir videolu mesajında Suudi Arabistan Kraliyet ailesinin İslamcı gruplara doğrudan finansal desteği ve yakınlığını anlattığını belirtiyordu. Suudi Arabistan ve ABD arasındaki gerilimler ile Amerika ile Tahran arasındaki ilişkilerin yumuşatılması kararının de bundan kaynaklı olduğu ifade ediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum