Suriye'de Kürt çıkmazı: Şam taviz vermiyor

Suriye'de Kürt çıkmazı: Şam taviz vermiyor

Kürtler ile Şam yönetimi arasındaki müzakerelerin çıkmaza girdiği öne sürüldü.

Suriye’de gözler İdlib’e çevrilmişken, Kürtlerin özerk yönetimini ilişkin de kritik gelişmeler yaşanıyor.

Suriyeli Kürtler ile Beşar Esad yönetimi arasında yazın başlayan müzakerelerin çıkmaza girdiği, eş zamanlı olarak da Amerikan yönetiminin Suriye’nin kuzeydoğusunda siyasi açıdan da varlık göstermeye başladığı belirtildi.

Reuters’ın bir dizi Suriyeli Kürt yetkili ile görüşmelere dayanan haberine göre, Amerikan yönetimi Başkan Donald Trump’ın Suriye’den asker çekme açıklamasından altı ay sonra, aksine bölgedeki diplomatik varlığını artırmış durumda. Kürt yetkililer, ABD’nin bölgeye daha fazla ilgi gösterdiğini, gelecek hakkında konuşmak istediğini ve son iki ayda çok sayıda Amerikalı diplomatın bölgeyi ziyaret ettiğini söyledi.

‘ABD’NİN ARTIK SİYASİ BİR DOSYASI VAR’

Üst düzey Kürt yetkili Aldar Celil, “Amerikalıların daha fazla bağlılık gösterdiğini hissediyoruz. İlgi, siyasi bir dosya ve IŞİD’le savaşın sonrasını takip söz konusu. Geçmişte böyle bir şey konuşulmuyordu bile” dedi. Celil, Amerikan tarafındaki bu yaklaşım değişikliğinin Esad yönetiminin müttefiki İran’a karşı bir denge politikası olabileceği, kendilerinin Şam’la görüşmeye başlamasının da Washington’ı politika değişikliğine itmiş olabileceği yorumunu yaptı.

‘SADECE ZİYARET YETERLİ DEĞİL, GARANTİ İSTİYORUZ’

Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) siyasi kanadı Demokratik Konseyi’nin Eş Başkanı İlham Ahmed ise Amerikalı yetkililerin ‘artık siyasi arenaya girdiğini’ söyledi. Ahmed, “Bununla birlikte, bizim için sonuç önemli. Şu ana dek net bir plan görmedik. Sadece ziyaretler yeterli değil. Bölgeyi koruma ve bizi siyasi sürece dahil etme yönünde garantiler gerekiyor” dedi.

‘GÖRÜŞMELER ÇIKMAZDA, ŞAM TAVİZ VERMİYOR’

Reuters ajansı Trump’ın çekilme açıklamasının ardından ABD’yle ittifaktan şüphe eden Suriyeli Kürtlerin Şam’la ön müzakereye başladığını hatırlatırken, haberde bu görüşmelerin çıkmaza girdiği de öne sürüldü. İsmi açıklanmayan bir Kürt yetkili, Şam yönetimi ile görüşmelerin durduğunu belirtirken, Suriye Demokratik Konseyi’nin sözcüsü Amjad Osman da Şam’la temmuz ayındaki ilk buluşmadan sonra görüşmelerin çıkmaza girdiğini söyledi. Osman, Suriye yönetiminin ‘mevcut düzende ısrar ettiğini’ ve ‘anayasada değişiklik yapmayı reddettiğini’ belirterek, görüşmeler için “Taviz vermeye istekli olmadıkları sürece bir faydası yok” dedi.

MUALLİM: ABD BOZDU

Suriyeli Kürtler ile Şam yönetimi arasındaki görüşmeler, Trump’ın çekilme açıklamasının ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın ‘Ya topyekûn savaş ya barış’ ultimatomunun ardından başlamıştı. Son olarak Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, ABD’yi bu müzakerelere zarar vermekle suçlamıştı. Muallim pazar günü Russia Today ile söyleşisinde, “Kürt vatandaşlar bir dizi hakları gündeme getiriyor. Bunlar diyalog yoluyla sağlanabilir. Fakat asıl tehlike, Amerikan varlığının Kürtlere, Şam’daki meşru hükümetin dışında çalışabilecekleri yönünde umut vermesi ve bu bir ilüzyon” ifadelerini kullanmıştı. (Dış Haberler)

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.