Suriye: İdlib'den sonraki hedef Fırat'ın doğusu

Suriye: İdlib'den sonraki hedef Fırat'ın doğusu

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'den 'Fırat'ın doğusu'na ve İdlib'e dair kritik açıklamalar geldi.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Suriye yönetiminin İdlib’den sonra Fırat’ın doğusunda kontrolü ele almayı planladığını açıkladı.

Muallim, “İdlib’den sonraki hedefimiz Fırat’ın doğusu” dedi. Muallim, ‘bu bölgenin, Suriye’nin bütün diğer yerleri gibi, Suriye’nin egemenliğine dönmesi gerektiğini’ söyledi.

İDLİB ÜLTİMATOMU: EL NUSRA’YA SESSİZ KALMAYACAĞIZ

Öte yandan, İdlib’de Türkiye ile Rusya’nın uzlaşmasıyla kurulması planlanan silahsız bölge için silahlı isyancılara verilen mühlet bugün dolarken, Muallim’den bir ültimatom da geldi. Iraklı mevkidaşı İbrahim El Caferi ile ortak basın toplantısında konuşan Muallim, ‘cihatçıların Rus-Türk anlaşmasına uymaması halinde İdlib’deki durumun böyle devam edemeyeceğini’ söyledi. Muallim, “Nusra Cephesi bu anlaşmaya uymazsa, İdlib’deki mevcut durumun sürmesi karşısında sessiz kalamayız” diye konuştu.

‘BARIŞÇIL YOLLA OLMAZSA BAŞKA SEÇENEKLER VAR’

Şimdi Rus dostlarımıza anlaşmanın yerine getirilip getirilmediğini değerlendirmeleri için zaman vermeliyiz” diyen Muallim, Türkiye’nin ‘anlaşmaya uyulmasını sağlamasının mümkün olduğunu’ söyledi. Muallim, “Biz hep şunu söylüyoruz, diğer bütün vilayetler gibi İdlib’in Suriye egemenliğine dönmesi gerekiyor. Bunu barışçıl yollarla, uzlaşma ile yapmayı tercih ediyoruz ama bu yapılamazsa, başka seçenekler de var” dedi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.