Sürgündeki Kürt Parlamentosu sanıklarına dönüş yolu

Sürgündeki Kürt Parlamentosu sanıklarına dönüş yolu

''Sürgündeki Kürt Parlamentosu'' ile ''Kürdistan Ulusal Kongresi''nin oluşumunda yer alan 31 kişiyi yargılayan Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi, yurt dışında bulunan 26 sanık hakkındaki yakalama kararını kaldırdı.

ANKARA - Anadolu Ajansı'ndan Barış Kılıç'ın haberine greöre 'Sürgündeki Kürt Parlamentosu' ile 'Kürdistan Ulusal Kongresi'nin oluşumunda yer alan 31 kişiyi "silahlı örgüt kurmak ve yönetmek" suçlamaları ile yargılayan Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi, şimdiye kadar savunmaları alınamayan ve halen yurt dışında bulunan 26 kişi hakkındaki yakalama kararını kaldırdı ve 3 ay içinde Türkiye'ye gelmeleri halinde "tutuklanmama güvencesi" verdi.
 

Mahkemenin tutuklanmama güvencesi verdiği isimler şunlar:

"Zübeyir Aydar, Felemez Başboğa, Ali Haydar Aslıyüce, Mahmut Kılınç, Şengül Özbek, İlknur Şen, Mehmet Sıraç Bilgin, İsmail Özden, Ali Haydar Celasun, Ekrem Berkpınar, Ali Matur, Nejdet Buldan, Nizamettin Toğuç, Mehmet Ali Yiğit, Haydar Işık, Mehmet Taşkala, Remzi Kartal, Celal Özkan, Abdurrahman Çadırcı, Aziz Doğan, Yaşar Ertaş, Elif Alataş, Ahmet Turhallı, Ökkeş Kolusarı, Şemsettin Aktaş ve Mesut Uysal."

Sanıklar, 3 ay içinde Türkiye'ye dönerek mahkemede ifade vermeleri durumunda, CMK'nın "Sanığa Verilecek Güvence Belgesi" başlıklı 246. maddesi uyarınca tutuklanmayacaklar.

Mahkeme, daha önce savunması alınan sanıklar Şerafettin Kaya, Yusuf Serhat Bucak ve Yaşar Kaya'nın mal varlıklarına konulan tedbirleri de kaldırdı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum