Soğuk Hava Ceviz Üreticilerini Vurdu

Soğuk Hava Ceviz Üreticilerini Vurdu

Iğdırlı ceviz üreticileri, yaklaşık 3 ay önce yaşanan soğuk havanın sıkıntısını şimdi görmeye başladı.

Ceviz ağaçlarının kuruduğu Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde, ilkbahar mevsiminde meydana gelen aşırı soğuklar nedeniyle ürün sıkıntısı yaşanıyor. Kışın ılıman geçmesinden dolayı erken çiçek açan ceviz ağaçları, 30 Mart günü yağan karın ardından oluşan dondan dolayı kurudu. Özellikle tek geçim kaynakları ceviz olan Üçkaya, Sutaşı ve Kenzek köylüleri, yıllık tonlarca hasadı aldıkları cevizden ellerinde sadece geçtiğimiz yıldan kendileri için ayırdıkları birkaç kiloluk ceviz kaldığını belirttiler.

“TEK GEÇİM KAYNAĞIMIZ OLAN CEVİZ AĞAÇLARI KURUDU”

Sutaşı köyü sakinlerinden Esat Baydar, bu sene kışın sıcak geçtiğini, ilkbaharda da karın yağmasıyla ceviz ağaçlarının kuruduğunu söyledi. Soğuktan kuruyan ceviz ağaçlarının yeni yaprak açtığını anlatan Baydar, “Gördüğünüz gibi soğuktan kuruyan ağaçlar daha yeni yaprak açmaya başladı. Burada üç köy var, bunların tek geçim kaynağı ceviz yetiştiriciliğidir. Ben yıllık 3-4 dört ton ceviz alıyordum, şimdi bakın elimde sadece bu şapkamın içinde olan ceviz kaldı. Acaba ne yapacağız, geçimimizi neyle sağlayacağız diye şaşırdık. Elimizde hediyelik bile ceviz kalmadı” dedi.

“30 MART SEÇİM GÜNÜ YAĞAN KAR AĞAÇLARIMIZI KURUTTU”

30 Mart yerel seçimlerinin yapıldığı gün yağan kardan dolayı erken filiz veren meyve ağaçlarının hepsinin kuruduğunu anlatan köy sakinlerinden Seher Baydar, “Soğuktan etkilenen ağaçlarımızın, daha yeni tek tük yaprakları yeşerdi. Bu dağ başında çoluk çocuk tek geçim kaynağımız budur. Ne yapacağız şaşırdık” şeklinde konuştu.

“BU AĞAÇLAR 10 YIL ÜRÜN VERMEZ”

Soğuktan etkilen ve kuruyan ceviz ağaçlarının 10 yıl ürün vermeyeceğini savunan Hasan Baydar da, “Zararımız sadece bu yılla sınırlı değil; en az üç yıl en fazla 10 yıl bu ağaçlar meyve vermez. Çünkü ağaçların hepsi kurudu. Ancak yeniden filiz verecek, canlanacak ki ceviz versin. Benim 170 tane ceviz ağacım var, bu benim tek geçim kaynağım. Hepimiz perişan olduk, sadece bu köyde yılda 70-80 ton ceviz üretiliyordu; şimdi bir kilo bile yok. Bu on seneye de düzelmez. Bunun için devlet yetkilerinin buraya bir el atmasını istiyoruz” dedi.

Soğuk Hava Ceviz Üreticilerini Vurdu

Soğuk Hava Ceviz Üreticilerini Vurdu

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.