Sivas’ta binler Madımak’a yürüdü

Sivas’ta binler Madımak’a yürüdü

Sivas katliamında yaşamını yitiren 33 canı anmak için toplanan binlere kişi Seyrantepe Cemevi önünden Madımak Oteli’ne “Sivas'ı yakanlar, AKP'yi kuranlar” sloganıyla yürüdü.

Sivas Madımak Oteli'nde 2 Temmuz 1993’te katledilen 33 aydını anmak amacıyla Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) tarafından organize edilen ve 49 kurum temsilcisinin de destek verdiği anma etkinliğine katılmak için binlerce kişi Seyrantepe Cemevi'nde toplandı. Sabahın erken saatlerinde birçok bölgeden gelen binlerce kişi, Cemevi'nin önünde toplandıktan sonra kortejler halinde Madımak Oteli'nin önüne yürümeye başladı. Yürüyüşe HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, milletvekilleri ile demokratik kitle örgütleri temsilcileri de katıldı. 

“Ateş utandı, ateşi bulanlar utandı, yakanlar ve yaktıranlar utanmadı”, “Devletin dini zulüm, mezhebi katliam”, “Maraş’tan Sivas’a Roboski’den Gezi’ye, Soma’dan Şırnak’a ve Lice’ye adalet istiyoruz”, katliamda yaşamını yitiren 33 aydının fotoğrafının yer aldığı "Sivas şehitlerimizi unutmadık, unutturmayacağız", "2 Temmuz'dan Roboski’ye bu acı bizimdir" pankartları taşıyan kitle, yürüyüş boyunca “Madımak'ı yakanlar, AKP'yi kuranlar", "Faşizme karşı omuz omuza", "Sivas'ı unutma unutturma", "Sivas'ın ışığı sönmeyecek" sloganları attı.

Yürüyüş güzergahında arama noktaları oluşturulurken, şehit ailelerini aramak isteyen polise eylem tertip komitesi izin vermedi. 

Yürüyüş kortejinin önünde yaşamını yitirenlerin aileleri yer aldı. Yürüyüş boyunca yaşamını yitirenleri fotoğrafları taşınırken, başta Sivas katliamı olmak üzere Roboski, Gezi, Maraş, Dersim, Zilan, katliamları kınandı. Yürüyüş güzergahında polislerin yoğun güvenlik önlemi alması dikkat çekti. 

Yürüyüş Madımak Oteli önünde sona erdi. Burada 2 Temmuz Tertip Komitesi tarafından açıklama yapılacak. Ayrıca kurum temsilcileri ile şehit aileleri ise, otelin içine yakılarak katledilenler anısına karanfiller bırakacak. Otele yaklaşan şehit aileleri gözyaşlarına boğuldu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum