1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sivas Belediyesi’nden MezarlıK Açıklaması
Sivas Belediyesi’nden MezarlıK Açıklaması

Sivas Belediyesi’nden MezarlıK Açıklaması

Sivas Belediyesi, PKK mezarlığının olduğu yerin aile mezarlığı olarak satıldığı iddiaları üzerine açıklama yaptı.

A+A-

Belediyeden yapılan açıklamada, dün bazı basın yayın organlarında Yukarı Tekke Mezarlık alanına 1996 yılında defni yapılan PKK'lilerin naaşlarının bulunduğu alanın aile mezarlığı olarak satıldığı ve buradan PKK'lilere ait kemiklerin çıkarıldığı yönündeki haberlerin asılsız olduğu idda edildi.

Açıklamada söz konusu alanın 2004 yılında aile mezarlık alanı olarak satıldığı için üzerinde aile mezarlarının olduğu ve PKK'lilerin naaşlarının çıkarılırken bu mezarlara zarar verildiği yönündeki haberlerin de asılsız olduğu iddia edilirken 5 PKK’inin naaşlarının devletin tüm kurumlarının bilgisi dâhilinde ailelerine teslim edildiği belirtildi. 

PKK’LİLERİN DEFNEDİLDİĞİ ALAN AİLELERE TAHSİL EDİLMEMİŞ

1996 Yılında Sivas kırsalında yapılan operasyonlarda yaşamlarını yitiren 14 PKK'lininin naaşlarının mezarlık alanına defnedildiğinin kaydedildiği açıklamada ''2004 yılında söz konusu alanın yanında bulunan mezarlık alanı aile mezarlığı olarak ilan edilerek talep eden bazı ailelere tahsisi yapılmıştır'' denildi.

Haberde iddia edildiği gibi PKK’lilerin naaşlarının bulunduğu alanın üzerinin kesinlikle ailelere tahsil edilmediği ifade edildi.

5 PKK'LİNİN NAAŞI AİLELERİNE VERİLMİŞ

Belediye tarafından yapılan açıklamada 1996 yılında mezarlığa defnedilen PKK'lilerin ailelerinin Kangal Cumhuriyet Savcılığı’ndan aldıkları, yaşamını yitiren PKK'lilerin isim ve resimleri ile birlikte belediyeye müracaat ederek yakınlarının naaşlarını talep ettiği belirtildi. Ailelerin valilikten onay raporu aldığı, valiliğin görevlendirdiği İl Sağlık Kurulu'nun da naaşların taşınmasında bir sakınca olmadığı yönünde rapor verdiğinin hatırlatıldığı açıklamada bu onaylar üzerine belediyenin tüm kurumlara haber vererek 5 PKK’linin naaşlarının ailelerine teslim edildiği belirtildi.

MEZARLARIN ALTINDAN PKK'Lİ NAAŞLARININ ÇIKARILDIĞI DOĞRU DEĞİL

Mezarların altından PKK'lilerin naaşlarının çıktığı yönündeki bilgilerin doğru olmadığını belirten açıklamada; "Aile mezarlarında yakınları bulunan vatandaşlarımızın hayatta olanları haberler üzerine belediyemize müracaatta bulunmuş ve ekiplerimiz tarafından aile mezarlıkları gösterilerek ikna edilmiş ve ailelerde olayın iddia edildiği gibi olmadığını anlamış ve ayrılmışlardır ” ifadeleri kullanıldı.

Sivas Belediyesi’nden MezarlıK Açıklaması

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.