Şırnak’taki Kömür Ocakları için Soru Önergesi

Şırnak’taki Kömür Ocakları için Soru Önergesi

HDP Milletvekili Hasip Kaplan'ın Şırnak'ta kömür ocaklarında yaşanan göçük ve ve kaçak kömür ocaklarıyla ilgili verdiği soru önergesinde can kayıplarının ocakların özel şirketlere devrinden sonra arttığı vurgulandı.

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan Şırnak'ta kömür ocaklarında meydana gelen göçükler ve kaçak işletilen kömür ocakları ile ilgili soru önergesi verdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yanıtlaması istemiyle verilen önergede bölgede kömür ocaklarında son zamanlarda sık sık göçükler oluştuğu belirtilerek yaşanan can kayıpları vurgulandı.

Bu durumun daha önce kamu alanı ve kömür işletmelerine bağlı olan madencilik sektörünün daha sonra özel idareye devredildiği, özel idarenin de belli şirketlere devretmesi sonucunda ortaya çıktığına dikkat çekildi.

Kaçak ocaklar

Önergede yöneltilen sorular şöyle:

TKİ (Türkiye Kömür İşletmeleri) Şırnak’ta bulunan kömür ocaklarını ne zaman İl Özel İdaresi’ne devretmiştir?

* Şırnak ve bölgesinde TKİ tarafından il özel idaresine kaç kömür ocağının devri yapılmıştır?

Şırnak İl Özel İdaresi tarafından kaç kömür ocağı hangi şartlarda kaç özel şirkete verilmiştir? Bu şirketler hangileridir?

Şırnak’ta kaç kömür ocağı vardır? Bunların kaçı kaçak olarak çalışmaktadır?

Kömür ocağı çalıştırma ruhsatı olan veya kaçak olarak çalıştırılan ocakların denetimi ne sıklıkla kimler tarafından yapılmaktadır?

Son zamanlarda göçük meydana gelen ve hayatını kaybeden işçilerin bulunduğu kömür ocakları kaçak işletiliyorsa neden daha sıkı önlem alınmamaktadır?

Maden sahası, işletmeci tarafından belirli alanlara bölünerek başka işverenlere verilerek işletilmekte midir? İşletmeci başka işverenlere işletilmesi için veriyorsa bu suç değil midir?

Kazanın olduğu kömür ocaklarında açık işletme yöntemi ile üretim yapılıyordu. Açık üretim yapmak yasalara uygun mudur?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.