Şimşek: Fırıncılar iflasın eşiğinde

Şimşek: Fırıncılar iflasın eşiğinde

Ekmek, Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Sultan Selim Şimşek, son üç ayda bütün girdilere yüzde 40 ile yüzde 60 arasında yapıldığını belirterek, 250 gramlık ekmeğin 1,25 liradan satışının sürdürülebilir bir durum olmadığını söyledi.

Fırıncılarla hükümet arasındaki ekmek tartışması büyüyor. Fırıncılar, mevcut fiyatlarla uzun süre üretim yapamayacaklarını söylüyor. İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) aktardığına göre ise fırıncılar iflas etmeye başladı.

Dünya gazetesinden Sercan Akıncı’nın haberine göre, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Ekmek, Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi’nden İTO Meclis Üyesi olan Sultan Selim Şimşek, 250 gramlık somun ekmeğin 1.25 TL olmasının sürdürülebilir olmadığını söyledi. Fırıncıların bu fiyatlarla ay sonunu getirmesinin bile mümkün olmadığını anlatan Şimşek, “İflaslar başladı. Fırıncı daha önce elde ettiği birikimleri, gayrimenkulleri satarak süreci idare etmeye çalışıyor. Fırıncıdan fedakarlık isteniyor. Fedakarlık kârdan edilir. Kâr istemiyoruz ama zarar edilmemesi için biz hükümetten yardım bekliyoruz” dedi.

ÜRETİM MALİYETİ KATLANDI

Şimşek, son 3 ayda ekmek üretiminin bütün girdilerine yüzde 40- 60 zam yapıldığını vurguladı. Fırınların yüzde 90’ının doğalgazla üretim yaptığını kaydeden Şimşek, doğalgaza gelen zamların ardından maliyetlerinin daha da yükseldiğine işaret etti.

Fırıncıların ekmek çıkaramaz duruma geldiğine dikkat çeken Şimşek, şöyle devam etti:

“Fırıncılar en fazla 1 hafta daha dayanır. Sonra halk tipi dediğimiz ekmek çıkmaz. Zabıtalar baskınlar yapıyor fırınlara. Zannediyorum ki yakında cezalar da gelecek. Zam yapan fırınlar var. Cezalar geldiğinde mali sorun daha da büyüyecek. Çeşit ekmekte bir problem yok ama yüzde 80 somun ekmek tercih ediliyor. Halka ucuz ekmek yedirelim derken hiç ekmek bulamama gibi bir problemle karşı karşıya kalınacak. Ekmek şu an en az 1.50 TL olmalı. Bu para kazandırmaz ama mevcut durumu idare eder. Bir ekmeğin görünen maliyetleri 1.25 TL. Amortisman, tazminatlar, lojistik gibi masraflar hesaplanmıyor. Bununla enflasyonla mücadele edilmez.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.