SES Eş Genel Başkanı Selma Atabey tutuklandı

SES Eş Genel Başkanı Selma Atabey tutuklandı

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı Selma Atabey, Kobanê davası savcısı Ahmet Altun'un sendika yöneticilerine karşı "örgüte üye olmak", "örgütü yönetmek" ve "örgüt propagandası yapmak" suçlamsıyla açtığı davada tutuklandı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı Selma Atabey'in de aralarında olduğu 8 SES yöneticisine karşı Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde süren davanın ikinci duruşması Pazartesi günü yapıldı. 

Önceki dönem SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden'in tutuklu yargılandığı davada 8 sendika yöneticisi "örgüte üye olmak", "örgütü yönetmek" ve "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla yargılanıyorlar. 

Duruşmaya Avrupa Kamu Hizmet Sendikaları Federasyonu'ndan (EPSU) bir uluslararası delegasyonun yanı sıra, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, HDP Ankara İl Örgütü yöneticileri, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Eş genel başkanı KESK'e bağlı sendikaların temsilcilerinin yanı sıra demokratik kitle örgütleri mensupları ve çok sayıda izleyici katıldı.

Atabey için tutuklama

Dosyadaki tanıkların dinlenmesinin beklendiği duruşmada tanıkların hazır bulundurulmadıkları görüldü. Yargılanan sendikacılar ve avukatlarının beyanlarının ardından ara karara giden mahkeme tutuklu Gönül Erden'in tutukluluk halinin devamına, SES Eş Genel Başkanı Selma Atabey'in tutuklanmasına ve tutuksuz sendika yöneticilerinin adli kontrol tedbirlerinin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşmayı 3 Ekim'de yapılacak. 

Duruşma sonrası izleyiciler kararı "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganı ve alkışlarla protesto ettier. Polis müdahalesine karşın müdahaleyi ve mahkeme kararını toplu olarak kınadılar. 

EPSU Genel Merkezi  Atabey'in tutuklanmasını ve sendikaya yönelik baskıları duruşma sonrası protesto görüntüleriyle Twitter hesabından da kınadı ve şu mesajları paylaştı: 

"Mahkeme yoldaşımız, önceki SES Eş Genel Başkanı Gönül'ü serbet bırakmadı

"Polis uluslararası sendika delegasyonunun basın açıklaması yapmasını izin vermrdi. 

"İşte Türkiye bunun için çalışanlar için en kötü 10 ülkden biri.

Ne olmuştu? 

Aralarında Eş Genel Başkanı Selma Atabey ve önceki dönem Eş Genel Başkanı Gönül Erden'in de bulunduğu SES yöneticileri Fikret Çalağan, Belkıs Yurtsever, Rona Temelli, Bedriye Yorgun, Erdal Turan ve Ramazan Taş 25 Mayıs 2021'de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında evlerine yapılan baskınla gözaltına alınmıştı.

8 gün gözaltında tutulan SES üye ve yöneticileri 1 Haziran'da çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılmıştı. Ardından yeniden gözaltına alınan SES önceki dönem Eş Genel Başkanı Gönül Erden 22 Eylül'de tutuklanarak Sincan Kadın Kapalı Cezaevine gönderilmişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmanın tamamlanmasıyla 8 SES üyesine yönelik 305 sayfadan oluşan iddianame Ankara 22'nci Ağır Ceza Mahkemesine sunuldu. İddianamenin mahkemece kabul edilmesiyle 6 Nisan'da davanın ilk duruşması görüldü.

SES davasının iddianamesi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş genel başkanlarının da aralarında bulunduğu 21'i tutuklu 108 kişinin yargılandığı Kobanê Davası'nın iddianamesini hazırlayan soruşturma savcısı Ahmet Altun tarafından "örgüte üye olmak", "örgüt yöneticisi olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla hazırlandı.

İddianame, Kobanê Davasının açık tanığı Kerem Gökalp ve gizli tanığı Ulaş'ın beyanları üzerine kurulu.

Dava, Sincan Cezaevi Kampüsü'nde yürütülen Kobanê Davası'nı yargılamasına bakan Ankara 22'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nin Ankara Adliyesi'ndeki heyetince görülüyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.