Serbest bırakılan şoförler Maxmur'da teslim alındı

Serbest bırakılan şoförler Maxmur'da teslim alındı

IŞİD'in bugün serbest bıraktığı 32 Türkiyeli TIR şoförü gittikleri Maxmur Kaymakamlığı'nda Türkiye'nin Hewler Başkonsolosu Mehmet Akif İnam tarafından teslim alındı.

Vahşi uygulamaları ile adını duyuran IŞİD'in bugün serbest bıraktığı 32 Türkiyeli TIR şoförü öğleden sonra Maxmur'a ulaştı. Şoförler, Maxmur Kaymakamlığı'nda Türkiye'nin Hewler Başkonsolosu Mehmet Akif İnam tarafından teslim alındı. Başkonsolos İnam, şoförlere geçmiş olsun dileğinde bulunduktan sonra kısa bir konuşma yaptı. İnam, uçakla Hewler'den Ankara'ya gönderilebileceklerini belirterek, "Medyaya konuşmayın" diyerek uyarıda bulundu.

Şoförler burada kısa süre kaldıktan sonra konsolosluk yetkilileriyle birlikte otobüsle Hewler'e gitmek üzere yola çıktı. 

Şoförlerden Ceyhun İsmailoğlu, "IŞİD bizi bıraktıktan sonra 3 kilometre kadar yürüdük. Daha sonra yoldan geçen bir araç bizi aldı ve Maxmur Kaymakamlığı'na getirdi. Burada bizi Erbil Başkonsolosumuz karşıladı. Bizden medyaya konuşmamamızı istedi ve bizi uçakla Ankara'ya gönderebileceklerini söyledi. Şu anda otobüsle Erbil'e gidiyoruz" dedi.

Urfalı şoför Vehbi Demir de "Çok konuşamıyorum, yetkililerimiz bizi teslim aldı ve şimdi Erbil'e gidiyoruz. Ankara'ya gideceğiz" diye konuştu.

Şoförler, daha sonra Konsolosluk yetkilileriyle birlikte otobüsle Hewler'e gitmek üzere yola çıktı. Şoförleri Hewler'den alıp Ankara'ya ulaştırmak üzere Dışişleri Bakanlığı özel uçak gönderdi.

Şoförlerin Ankara'ya götürülecekleri bilgisinin ulaştırılmasının ardından kendilerini karşılamak için Habur Sınır Kapısı'nda bekleyen yakınları da evlerine döndü.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.