1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Şener: Genel merkezin yanında durmalıyım
Şener: Genel merkezin yanında durmalıyım

Şener: Genel merkezin yanında durmalıyım

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, muhalefetin yeni dönemde Meclis’te kötü bir başlangıç yaptığını belirterek, "MHP, HDP, İYİ Parti ve CHP'nin diyalog içinde olabilmesi" gerektiğini söyledi.

A+A-

24 Haziran seçimleri sonrası, Türkiye’nin yönetim şekli parlamenter sistemden “partili cumhurbaşkanlığı” olarak da anılan Başkanlık Sistemi’ne evrildi.

HDP yeni dönem stratejisini belirlemek üzere çalışmalarını sürdürüyor. Ana muhalefet partisi CHP ve İYİ Parti’nin gündeminde ise, seçim sonrasında başlayan ve hala devam eden olağanüstü kurultay tartışmaları yer alıyor.

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, parlamentonun yetkilerinin kısıtlandığı ve OHAL yönetiminin kalıcılaştırıldığı bu süreçte muhalefetin nasıl rol üstlenmesi gerektiğini Mezopotamya Ajansı’na değerlendirdi.

‘MUHALEFET BİRLİKTE HAREKET ETME GEREĞİNİ HİSSEDECEKTİR’

Böylesi bir süreçte muhalefetin parlamentoda ilişkilerinin güçlendirmesi gerektiğine vurgu yapan Şener, aksi halde parlamentonun yasa yapma yetkisinin bile ortadan kalkabileceği öngörüsünde bulundu.

Parlamentoda grubu bulunan bulunmayan bütün muhalefet partilerinin de ortak bir demokrasi paydasında buluşması ve ortak bir direnç göstermeleri gerektiğini belirten Şener, “Yani parlamento, demokrasiye ve gelişmelere karşı bir direniş merkezi olmalıdır. MHP, HDP, İYİ Parti ve CHP diyalog içinde olabilmelidir. Zaten öyle konular gelecek ki aklıselim sahibi milletvekillerinin tamamı bu konulara karşı birlikte hareket etme lüzumunu hissedeceklerdir” ifadelerini kullandı.

‘MİLLETVEKİLLERİ BİRBİRİNE SELAM VERMEYE ÇEKİNİYOR’

Şener, yeni dönemde muhalefetin Meclis’teki ilişkilerine dair izlenimlerini ise şöyle paylaştı: “İlk günden itibaren baktım partiler arasında birbirlerine karşı biraz kaygı var. Bu, milletvekilleri biraz daha acemi oldukları için olabilir. Diğer parti gruplarındaki vekillere selam vermekten çekiniyorlar. Ama bu aşılacak bir şeydir. Sıkı bir şekilde sadece gruplar arasında değil, milletvekillerinin bireysel olarak birbirleriyle sürekli temas halinde olması lazım. Bu temaslar, ortak düşünce biçiminin gelişmesini ve ortak eylem geliştirme anlayışını güçlendirecektir diye düşünüyorum.”

‘ETİK OLARAK GENEL MERKEZİN YANINDA DURMAM GEREKİR’
 
CHP’de süren kurultay krizine ilişkin sorumuza ise Şener, şu yanıtı verdi: “Ben kurumsal olarak iki aydır partinin üyesiyim. Başlar başlamaz kurultay tartışmalarına girmek çok da doğru olmaz ama mevcut yönetim beni aday listesine koymuştur milletvekili oldum. Dolayısıyla benim açımdan etik olarak şuanda Genel Merkezin yanında durmam gerekir diye düşünüyorum.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.