1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şemdinli'de gerginlik
Şemdinli'de gerginlik

Şemdinli'de gerginlik

Şemdinli'de BDP İlçe Örgütü tarafından düzenlenen yürüyüş ve basın açıklamasının ardından gerginlik çıktı.

A+A-

Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’nde İnegöl ile Hatay’da Kürtlere yönelik yapılan saldırıları kınamak amacıyla yapılan basın açıklamasına polis müdahale etti. Müdahale sonrası başlayan olaylar sürüyor.

haberinvideo.gif

Şemdinli’de Hatay Dörtyol ile Bursa İnegöl’de Kürtlere yapılan saldırılar ile son zamanlarda yaşanan çatışmalarda öldürülen PKK’lilerin cenazelerin parçalanmasını protesto etmek amacıyla basın açıklaması yapıldı. BDP İlçe binası önünde bir araya gelen ve aralarında belediye başkanı ile sevil toplum örgütü temsilcilerinde bulunduğu kalabalık grup, ilçe girişine kadar yürüyüş yaptı. İlçe girişinden sonra tekrar ilçe binası önüne dönen kitle adına MEYA-DER Temsilcisi Ramazan Sever, açıklama yaptı. Kürt halkına yönelik açık bir imha savaşı başlatıldığını belirten Sever, AKP’nin çözüm olarak Kürt halkını imhayı dayattığını söyledi. Kürt halkının bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da baskılara boğun eğmeyeceğin söyleyen Seven, PKK’lilerin cenazelerin parçalanmasının AKP’nin niyetini açık bir şekilde gösterdiğini vurguladı.

haberinfotolari.gif

Esnafların tamamının kepenk kapattığı ilçede yapılan açıklamadan sonra kitle, ilçe merkezinde yürüyüşe geçti. Yürüyüşe geçen kitleye polis gaz bombası ve tazikli suyla müdahalede bulundu. Müdahaleye karşı barikatlar kuran kitle, polise taşlarla karşılık verdi. Çatışmaların sürdüğü ilçede kitle birçok noktada ateşler yakarak, PKK ve Öcalan lehine sloganlar atıyor. Çatışmalar devam ediyor.İlçedeki olaylar sürüyor./ DİHA