1. HABERLER

  2. KÜLTÜR / SANAT

  3. Selim Temo'dan çocuklara 366 Kürtçe rüya
Selim Temo'dan çocuklara 366 Kürtçe rüya

Selim Temo'dan çocuklara 366 Kürtçe rüya

Selim Temo'nun Serê Şevê Çîrokek adlı kitabı yayımlandı: Çocuklara Kürtçe rüya vaat ediyor!

A+A-

Selim Temo’nun çocuklar için hazırladığı Serê Şevê Çîrokek (Her Geceye Bir Masal) adlı kitabı Dara Yayınları’ndan çıktı.

366 masaldan oluşan kitap farklı ulusların kültürlerinden masalları renkli çizimlerle okura sunuyor. Kitabı ‘asimilasyon kıskacında olan çocukların anadilleriyle buluşması için’ hazırladığını söyleyen Temo, çocukların uyumadan önce anadilleriyle bir masalın rüyalarını Kürtçe görmelerini umut ettiğini söyledi.

‘BİR GECE KÜRT MASALI, ÖBÜR GECE DÜNYA MASALI’

Temo, kitabın hazırlık aşamasını anlatarak, “Serê Şevê Çîrokek kafamda 2005 yılında şekillendi aslında. Bugünkü gibi o zaman da okuldan sokağa, TV’den tabelalara kadar her şey Türkçeydi ve çocukların anadilleriyle ilişki kurmaları çok güçtü. Çocukları bu asimilasyondan şimdilik Kürtçe rüyalarla koruyabileceğimizi düşündüm. Bu, çocukların uyumadan önce Kürtçe bir masal okumaları ya da dinlemeleriyle gerçekleşebilirdi. Okudukları ya da dinledikleri Kürtçe masal rüyalarına sızacak, hayallerini süsleyecek, gözlerinde ışıyacaktı. Kitabı şöyle planladım: Bir gece bir Kürt masalı olacak, öbür gece bir dünya masalı. Bu şekilde Vietnam’dan Sibirya’ya, Eski Mısır’dan Kızılderili masallarına kadarki dünya masallarını İngilizce veya Türkçeden çevirip Kürt masallarının yanına ekledim. Kurmancî lehçesiyle hazırladığım bu çalışma 12 kitap, yani her aya bir kitap şeklinde çıkacaktı. Her kitapta bir Kürtçe çocuk şiiri, bir dünya masal klasiği, bir Kirmanckî-Zazakî masal, bir Kürt destanı ve Kürt dili ve kültürüne emeği geçmiş bir ismin tanıtımı olacaktı” ifadelerini kullandı.

‘366 KÜRTÇE RÜYA SUNDUK’

Kitabın baskı aşamasında yaşanan zorluklar ve engellerin kitabın yayınlanmasını geciktirdiğini belirten Temo, “2006 yılında Sur Belediyesi bu kitapları basma ve ücretsiz dağıtma kararı aldı. Ancak açılan davalar, görevden almalar ve baskılar nedeniyle 6’ncı kitapta kaldık. Kitaplar ancak 2010 yılında tam dizi olarak basılabildi. 2013 yılında Duhok’ta bir yayınevi Behdînan Kurmancîsi ve iki alfabeyle yayımlamak istedi, ama gerçekleşmedi. 2018’de bu kez bütün kitapları tek kitap olarak yayımlama düşüncesi gelişince, Cumhur Ölmez editörlüğünde masalları gözden geçirdik. Kirmanckî masalları, bu lehçeyi iyi bilen birinin aynı kaygılar ve aynı formatla bir kitap yapmasını umarak çıkardık. Çeviri ya da derlemelerden aldığımız masalları pedagojik bir bakışla yeniden değerlendirdik. Resimlerde de Kürdî bir hava olmasını esas aldık. Bu şekilde asimilasyon çarkı içindeki çocuklarımıza 366 Kürtçe rüya sunmuş olduk” şeklinde konuştu.

‘KİTAP ONLARI KENDİ DİLLERİNİN İÇİNE GÖTÜRECEK’

Anne babaların da asimilasyon baskısı altında olduklarını ifade eden Temo, “Bu yüzden çocukların başucunda bir Serê Şevê Çîrokek kitabı olması çok önemli ve anlamlı. Okulun ve TV’nin ulaşamadığı o başucunda ebeveynler ve çocuklar yalnız olacak ve bu kitap onları kendi dillerinin içine götürecek. Kim bilir, belki çocuklarına Kürtçe masal okuyan anne babalar da Kürtçe rüya görecekler. Kitap çocuklara Kürtçe rüya görmeyi vaat ediyor. Özgürlük rüyası ise gerçekleşeceği anı bekliyor” dedi.

‘ÇOCUKLARIN İLGİSİ ÇOK İYİ’

Temo, “Kitap çıkalı birkaç ay oldu. Çocukların ilgisi çok iyi. Sosyal medyada bebeği olan ailelere hediye olarak bu kitabı götüren paylaşımlar yapılıyor. Bunlar gibi beni mutlu eden bir diğer şey ise kitabın Rojava’da çok ilgi görmesi. Bu ilgi, yeni baskıda kitaba daha dikkatle eğilmemiz gerektiğini hissettiriyor. Özellikle çeviri masalların diliyle ilgili eleştiriler var” dedi.

(Kaynak)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.