Selde 13 kişi öldü, savcı 2 yıldır davayı açamıyor

Selde 13 kişi öldü, savcı 2 yıldır davayı açamıyor

- SAMSUN'un Canik İlçesi'nde 2012 yılı temmuz ayında meydana gelen ve 13 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketiyle ilgili, haklarında soruşturma açılanların Danıştay'da itirazı nedeniyle, Cumhuriyet Başsavcılığı 2 yıldır dava açamadı....

SAMSUN - Samsun'un Canik İlçesi'nde 3 Temmuz 2012 gecesi meydana gelen selde 13 kişi hayatını kaybetti. Olayın ardından Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı selde sorumlu olduklarını iddiasıyla Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Canik İlçe Belediye Başkanı Osman Genç'in de aralarında bulunduğu belediye görevleri ile DSİ 7'nci Bölge Müdürlüğü görevlileri için soruşturma izni istedi. Samsun Valiliği, DSİ 7'ci Bölge Müdürlüğü'ndeki görevlililer için, İçişleri Bakanlığı da belediye görevlileri için soruşturma izni verdi.

Ancak, İçişleri Bakanlığı tarafından haklarında soruşturma izni verilen 13 kişi, Danıştay 1'nci Daire Başkanlığı'na kendilerinin olayda sorumlu olmadıklarını belirterek, itirazda bulundu. Yapılan incelemede sonucunda Danıştay, 13 kişinin itirazını eksik inceleme yapıldığı gerekçesiyle kabul ederek, İçişleri Bakanlığı'ndan bu kişiler hakkında tekrar inceleme yapılmasını istedi. Bu kez bakanlık, belediye başkanlarının da içinde bulunduğu 7 kişi hakkında soruşturma izni verdi, 6 kişi için soruşturmaya gerek olmadığını belirtti.

Soruşturma izni verilmeyen 6 kişi için Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı 15 gün önce Danıştay'a itirazda bulundu. Soruşturma izni verilen 7 kişi de Danıştay'a ikinci kez itiraz ederek haklarında soruşturma izni verilmemesini talep etti.

Aradan 2 yıl geçmesine rağmen hayatını kaybeden 13 kişinin, sorumluları hakkında dava açılabilmesi için Danıştay'ın kararı beklendiği belirtildi. Öte yandan, DSİ 7'nci Bölge Müdürlüğü görevlileri hakkında verilen soruşturma izninin ayrı olarak sürdürüldüğü ifade edildi.

GECİKEN ADALET ADALET DEĞİLDİR

ESM Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, davanın seyrini yakından izlediklerini söyleyerek, bir an önce sorumlular hakkında dava açılması gerektiğini söyledi. Erdoğan, "Sel felaketinde kesinlikle idare bir hatanın ve eksikliğin olduğu çok açık. Israrla yargılanmaktan kaçıyorlar. Kaçarken de Türkiye'de malesef ağır aksak işleyen adalet sisteminin eksikliklerini kullanıyorlar. Geciken adelet adelet değildir. Bunların hesap vermesi lazım. Ne kadar gecikirse bedel ödemeleri, kamu vicdanını derinden yaralanacaktır. Sorumluların yargı önüne çıkmamaları insanların adalete olan güvenlerini sarsıyor, devlete olan güvenlerini sarsıyor" dedi.

PSİKOLOJİK ETKİLERİ DEVAM EDİYOR

Öte yandan sel felaketinde kapıcı dairelerinde kalan 4'ü çocuk 5 kişinin hayatını kaybettiği Canik İlçesi'ndeki Kuzey Yıldızı TOKİ konutlarında yaşayanlar, olayın psikolojik etkilerini hala atlatamadı. 4 yıldır Kuzey Yıldızı TOKİ konutlarında oturan 29 yaşındaki 2 çocuk annesi Mine Demirkol, sel felaketin ardından 2 yılın kötü ve zor geçtiğini belirterek, "Psikolojik etkileri devam ediyor ama yapılan çalışmalarla burası eski haline getirildi. Hayat normale döndü. Benim yeniden sel olacağı ile ilgili bir kaygım yok. Ancak iki oğlu ile birlikte ölen kapıcı, benim oturduğum apartmanın kapıcısıydı. Tabi zaman zaman aklımıza geliyor. Allah’tan rahmet diliyoruz. Keşke hiç yaşanmasaydı. Hiç kimse ölmeseydi" dedi.

HER YAĞMUR YAĞINCA 'SEL OLUR MU' DİYE KORKUYORUZ

36 yaşındaki 3 çocuk annesi Hülya Can da sel felaketinin yıl dönümünde Kuzey Yıldızı TOKİ Konutlarında kalan herkesin zor bir gün geçirdiğini dile getirerek, "İnşallah bir daha olmaz. Sel felaketinde burada 5 kişi hayatını kaybetti. Sonra kapıcı daireleri kapatıldı. Her yağmur yağdığında tedirgin oluyoruz. ‘Yine sel olur mu?’ diye insanını aklına geliyor" diye konuştu.

KADERİMİZE TERK EDİLDİK

Hamiyet Çalışkan ise 4 yıldır Kuzey Yıldızı TOKİ konutlarında oturduğunu söyleyerek, "Kaderimize terk edildik. Benim evim giriş katı aslında, kapıcı dairesiymiş. Ben evimi satmak istiyorum ama satamıyorum. Sel olduğu için hem değeri düştü, hem de alan yok. Yaşadığımız bu felaket bizi çok etkiledi. Bunu ancak yaşayan bilir" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.