Sekiz il CHP'ye üç il İYİ Parti'ye: İttifak genişliyor!

Sekiz il CHP'ye üç il İYİ Parti'ye: İttifak genişliyor!

CHP ve İYİ Parti üç görüşmenin ardından ittifakı genişletme kararı aldı. 8 ilde İYİ Parti, 3 ilde CHP aday göstermeyecek. Ankara ilçeleri tamam gibi, İstanbul ve İzmir ilçelerinde ise henüz ilerleme yok.

21 büyükşehirde seçim iş birliği yapma konusunda anlaşan CHP ve İYİ ittifakı diğer il ve ilçelere de yaygınlaştırıyor.

İlk uzlaşma kapsamında Ankara, İstanbul, Adana, Aydın, Bursa, Antalya, İzmir, Hatay, Muğla, Eskişehir ve Tekirdağ CHP’ye; Balıkesir, Denizli, Manisa, Kocaeli, Konya, Samsun, Trabzon, Kayseri, Sakarya ve Gaziantep’te İYİ Parti’ye bırakılmıştı. İki partiden kurmaylar şimdi de hem 21 büyükşehirin ilçeleri hem de ittifak dışında kalan diğer il belediyeleri için görüşüyor.

Milliyet gazetesinden Şevket Yaman ve Cumhuriyet gazetesinden Mahmut Oral’ın haberlerine göre,ittifakı genişletmek için ilk görüşme 16 Aralık’ta ikinci görüşme ise önceki gün, üçüncü temas ise dün yaşandı. Genel başkan yardımcıları Seyit Torun ve Oğuz Kaan Salıcı’nın İYİ Parti’den yetkililerle yaptığı görüşmelerde, seçim iş birliğinin kapsamının genişletilmesinde mutabakata varıldı. Bu çerçevede, İYİ Parti’nin, CHP’nin yönetimde olduğu sekiz il belediyesi olan; Edirne, Kırklareli, Yalova, Çanakkale, Zonguldak, Giresun, Burdur ve Sinop’ta aday çıkarmamasında anlaşıldığı öğrenildi. CHP’nin de buna karşılık Nevşehir, Osmaniye ve Isparta gibi illerde aday göstermeyerek İYİ Parti adaylarını destekleyeceği belirtildi.

İSTANBUL VE İZMİR’DE BİR KAÇ İLÇE İYİ PARTİ’YE GİDEBİLİR

İki parti, 21 büyükşehirin ilçelerinde nasıl bir strateji izleneceği konusunda da büyük oranda anlaştı. Bu kapsamda Ankara’nın; Haymana, Şereflikoçhisar, Evren, Akyurt, Çamlıdere, Çubuk, Kahramankazan, Pursaklar, Beypazarı ve Nallıhan ilçelerinde İYİ Parti adaylarının desteklenmesinde uzlaşma sağlandığı öğrenildi. CHP’nin, İstanbul ve İzmir’in ilçeleri için henüz bir müzakereye yanaşmadığı belirtildi. CHP yönetiminin, 14 belediyesi bulunan İstanbul ile 24 belediyesi bulunan İzmir’de “ancak CHP adaylarının başarılı olabileceği” görüşünde olduğu, bu nedenle bu ilçelerde “aday çıkarmama” seçeneğine sıcak yaklaşmadığı bildirildi. CHP kurmayları, devam edecek görüşmelerde iki kent için de bir ya da iki istisna olabileceğini de ifade etti.

İZMİR’DE KARAR VERİLEMEDİ

CHP’nin İstanbul ve Ankara adaylarının açıklanmasının ardından gözler, İzmir’de hangi ismin yarışacağına çevrildi. Parti kulislerinde dört isim ağırlıklı olarak dillendirilmeye başlandı. Bu çerçevede; Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ile Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in isimleri kulislerde öne çıktı. Daha önce yeniden aday olmayacağını açıklayan mevcut başkan Aziz Kocaoğlu’nun da aday belirleme sürecinde “etkin” olmaya çalıştığı, bir çok kez Kılıçdaroğlu ile görüşerek, hem büyükşehir hem de ilçelerin aday belirleme çalışmaları konusunda raporlar sunduğu öğrenildi. Kulislerde, henüz net görüş ifade edilemeyen İzmir için Kocaoğlu’nun yeniden aday olabileceği iddiası dahi konuşulmaya başlandı. Bir çok dengeyi gözeterek aday belirlemeye çalışan CHP liderinin nasıl bir karar vereceği merak ediliyor.

Şimdiye kadar 530 belediye başkan adayını açıklayan CHP’nin, 4 Ocak’ta düzenlenecek Parti Meclisi toplantısında, İzmir, Mersin ve Bursa adaylarının yanı sıra çok sayıda il ve ilçe adayının da yer alacağı “beşinci grup” adaylarını açıklayacağı belirtiliyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.