SDG Rakka'da yeni parti kurdu

SDG Rakka'da yeni parti kurdu

Rakka'da SDG'nin girişimiyle yeni bir siyasi parti kuruldu. Kürtler, Araplar, Türkmenler ve Süryanilerin de katıldığı partinin liderliğine Menbicli bir Arap seçildi.

Rakka’da Kürtler, Araplar, Türkmenler ve Süryaniler dahil 700 temsilcinin katıldığı bir toplantıyla ‘Suriye Gelecek Partisi’ kuruldu. Toplantıya, Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu ile Rakka, Deyr ez Zor ve Halep’ten Araplar, Türkmenler ve Süryaniler katıldı.

ADEMİ MERKEZİYETÇİ VURGUSU

Kürtçe kısaltması HSM, Türkçe kısaltması SGP olan yeni partileşmenin sloganı, ‘Demokratik, Çoğulcu, Ademi Merkeziyetçi Suriye’ olarak açıklandı.

LİDERİ MENBİCLİ BİR ARAP

27 Mart’ta Rakka’nın El Fırat Stadyumu’nda düzenlenen kuruluş konferansında, ilkin Konferans Hazırlık Komitesi’nin 7 üyesi seçildi. Komite, partinin kuruluş amacıyla ilgili belgeyi hazırladı. Ardından Rakka Ulusal Konseyi, Arap Ulusal Organı, Demokratik Toplum Hareketi, Suriye Kürt Ulusal İttifakı, Demokratik Toplanma, Süryani Birlik Partisi’nin temsilcileri konuşmalar yaptı. Parti programıyla ilgili tartışmaların ardından HSM liderliğine İbrahim el Kaftan seçildi.

Menbicli bir Arap olan İbrahim el Kaftan (49), Beyrut Arap Üniversitesi mezunu bir mimar ve mühendis. 2000’lerden beri yolsuzluk karşıtı hareketlerde sesini duyurmaya başladığı ve çeşitli grupların hedefi olduğu söyleniyor. HMS Genel Sekreterliğine ise Kürt temsilcilerden Hevrin Halef seçildi.

‘ABD’NİN TELKİNİYLE KURULDU’

Partinin, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Rakka’yı IŞİD’den temizleyen ve ağırlığını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) telkinde bulunması üzerine kurulduğu da iddia ediliyor.

Sputnik’in haberine göre PYD karşıtlığıyla tanınan Bağımsız Suriye Kürtleri Derneği Başkanı Abdülaziz Temo gibi kaynaklar, ABD öncülüğündeki koalisyonun SDG’ye, daha geniş bir kitleye hitap etmesini, Suriye hükümetiyle daha uzlaşmacı bir portre çizmesini, federalizm yerine ademi merkeziyetçilik kavramını kullanmasını ve PKK ile görünür bağlardan vazgeçmesini tavsiye ettiğini söyledi. Haberde, partinin Türkiye’nin tepkilerinin yatıştırılmasının amaçlandığı da öne sürüldü.

‘ABD’NİN ETKİN OLDUĞU BÖLGEDE SEÇİMLER DÜZENLENECEK’

”HSM’yi (SGP) doğu vilayetlerinde Arap partilerin kurulması izleyecek ve sonra da ABD’nin nüfuzu altındaki bölgede seçimler düzenlenecek” diyen Abdülaziz Temo, “Bu adım, ABD yönetiminin Türklerle gelecekte Fırat’ın doğusu için yapacağı anlaşmalara hazırlık niteliğinde” iddiasında da bulundu.

ABD: DESTEKLERİZ

Yeni parti, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert’e de soruldu. Nauert günlük basın brifingde, ‘Suriye’de siyasi müzakere sürecini öngören BM kararıyla uyumlu her siyasi partiyi memnuniyetle karşıladıklarını’ söyledi; “Suriye’deki korkunç durumdan çıkışı, askeri değil, siyasi çözümde gören bütün grupları elbette destekleriz” dedi.

Nauert, ”Suriye Gelecek Partisi size göre PYD/YPG’nin bir parçası mıdır?” sorusu üzerine, Nauert, yeni partinin çoklu bir etnik yapıdan oluştuğunu ve o bölgenin yapısını temsil ettiğini düşündüklerini dile getirdi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.