1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Savcının Demirtaş itirazı reddedildi, tahliye kesinleşti
Savcının Demirtaş itirazı reddedildi, tahliye kesinleşti

Savcının Demirtaş itirazı reddedildi, tahliye kesinleşti

Selahattin Demirtaş hakkında Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada çıkan tahliyeye yapılan savcılık itirazı reddedildi. Tahliye kararı böylece kesinleşti.

A+A-

Yargılandığı ana davada hakkında tahliye kararı verilen HDP’nin önceki dönem eş genel başkanı Selahattin Demirtaş hakkında savcılığın yaptığı itiraz reddedildi.

Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde bir dizi terör suçlaması ile tutuklu olarak yargılanan Selahattin Demirtaş hakkında son duruşmada adli kontrol şartıyla tahliye kararı verildi. Ancak Demirtaş daha önce “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan aldığı 4 yıl 8 aylık hapis cezası nedeniyle cezaevinden çıkamadı. Kararın hemen ardından duruşma savcısı itirazda bulundu ve Demirtaş hakkında yeniden tutuklama kararı istedi. Ankara 20’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülen itiraz da için ret kararı verildi ve tahliye kararı kesinleşti.

AVUKATLARI GÖRÜŞECEK

Kararın ardından avukatları Demirtaş ile bir görüşme yapacak. Görüşmede itirazın reddinden sonra nasıl bir tahliye başvurusu yapılacağı ele alınacak. Bu görüşmeler sonunda denetimli serbestlik ve tutukluluk süresinin mahsubuna dair başvuru yapılması bekleniyor.

AİHM duruşmasına günler kala; Demirtaş’ın tahliyesinin önünde engel kalmadı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bu davadan dolayı Türkiye’yi mahkûm ettiği günlerde tahliye kararı vermeyen Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi, Demirtaş’ın dosyasının AİHM Büyük Daire’de görüşüleceği 18 Eylül öncesi tahliye kararı verdi. Ancak geçen sürede farklı bir davadan 4 yıl 8 ay ceza alan Demirtaş, bu nedenle hemen tahliye olamadı. Savcılık da tahliye kararına hemen bir gün sonra itiraz etti. Bu itiraz bugün karara bağlandı ve reddedildi. Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi, tahliyenin yasalara uygun olduğuna hükmetti. Aynı mahkeme, AİHM’nin Türkiye’yi Demirtaş için mahkum ettiği dönemde, tahliye talebinin reddedilmesini haklı bulmuştu. Ancak 19. Ağır Ceza Mahkemesi gibi 20. Ağır Ceza Mahkemesi de görüşünü değiştirdi.

AİHM, Demirtaş’ın yargılandığı Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ana dava için Türkiye’yi tazminata mahkûm etmiş, tahliyesinin gerektiğini kararlaştırmıştı. Buna karşılık, 19. Ağır Ceza Mahkemesi, Demirtaş’ı tahliye etmemişti. Bu tartışmalar sürerken, Demirtaş’ın, yaptığı bir konuşma nedeniyle İstanbul’da yargılandığı davada aldığı 4 yıl 8 aylık hapis cezası istinaf mahkemesinde hızla onanmıştı. HDP’li Sırrı Süreyya Önder’le birlikte bu davada yargılanan Demirtaş, hükümlü haline gelmişti. Önder de bu davada aldığı ceza nedeniyle cezaevine konulmuştu.

Tahliye çıktı

AİHM’nin verdiği karara hem Türkiye hem de Demirtaş itiraz etti. Bu dosya 18 Eylül’de AİHM Büyük Daire’de görülecek. Kulislerde, 19 Eylül öncesi AİHM kararının yerine getirilmiş gibi gösterilmesi adına Demirtaş’ın tahliye edilebileceği konuşuluyordu. Beklendiği gibi oldu.

Ancak kesinleşen 4 yıl 8 aylık cezası Demirtaş’ın hemen tahliye edilmesini engelledi. Ancak bu tahliye yolunun kapandığı anlamına gelmiyor. Demirtaş hükümlü olduğundan hemen tahliye edilmedi ancak tutuklulukta geçirdiği 2 yıl 10 aylık süre, Yargıtay içtihatları doğrultusunda hükümlü olduğu cezadan mahsup edilirse, tahliye yolu açılacak. Demirtaş ve avukatları henüz bu başvuruyu yapmadı.

İnfaz Kanunu gereği, hüküm giydiği cezanın 3 yıl 6 aylık bölümünü yatması gereken Demirtaş, bu sürenin son 1 yıllık bölümünü yasal olarak denetimli serbestlik kapsamında geçirebiliyor. Mahsup başvurusunda da bu durum dile getirilecek ve Yargıtay içtihatları gereği karar verilmesi ve Demirtaş’ın serbest bırakılması istenecek. Uygulama bugüne kadar bu yönde yapıldığından aksi bir karar çıkmasına düşük bir ihtimal olarak bakılıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.