Sarıyıldız'dan uluslararası kuruluşlara Cizre çağrısı

Sarıyıldız'dan uluslararası kuruluşlara Cizre çağrısı

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, BM, Avrupa Konseyi ve Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne mektup yazarak çağrıda bulundu.

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği, Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nden Cizre'de operasyonların bittiği açıklanmış olmasına rağmen sokağa çıkma yasağının devam etmesi ve bu nedenle de delillerin karartılmasının önüne geçilmesi için uluslararası bir heyetin Cizre'de acilen incelemelerde bulunmasını talep etti. 

Sarıyıldız konuya dair Türkçe ve İngilizce olarak gönderdiği mektubunda şu ifadeleri kullandı:

"Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde “terörle mücadele” adı altında Hükümetin talimatı ve Şırnak Valiliği’nin kararı ile 14.12.2015 tarihinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, ulusal mevzuata ve Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası sözleşmelere aykırı olan sokağa çıkma yasağı nedeni ile sivil yurttaşların yaşam, sağlık, eğitim, ulaşım ve seyahat hakkı olmak üzere birçok hakları gasp edilmektedir. Devlet güçleri, Cizre’de insanlık suçu işlemektedir. Sokağa çıkma yasakları boyunca insan hakları hukuku ihlal edildi. Hatta insancıl hukukun neredeyse bütün mekanizmaları yok sayıldı.

Cizre’de sokağa çıkma yasağı adı altında uygulanan ablukada ilçe merkezinde devlet güvenlik güçlerince tanklar başta olmak üzere birçok ağır silah kullanıldı. Bazı iddialara göre kimyasal ve yakıcı silahlar da saldırılar esnasında kullanıldı. Yaşamını yitirenlerin birçoğunun yanarak can verdiği ve vücut bütünlüğünün bozulduğu otopsi bilgileri mevuttur.

Cizre’de 64 gündür devam eden sokağa çıkma yasağında kimliği tespit edilebilmiş 80, ayrıca henüz kimliği tespit edilemeyen 129 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca yüzlerce kişi de ateşli silahlara bağlı olarak yaralandı. Kurşun ve şarapnel parçaları ile yaralanan yurttaşlar günlerce hastaneye kaldırılmadı. Saldırılar nedeni ile yaralanan, evlere ve bodrumlara sığınmak zorunda kalan yurttaşların hastaneye kaldırılmasına “güvenlik” gerekçesi ile izin verilmedi. Yaralıların bulundukları evlere ve bodrumlara asker ve polislerce düzenlenen saldırılarda onlarca kişinin infaz edildiği ve yakıldığı kamuoyu tarafından da bilinmektedir.

 Cizre’de binlerce ev ve iş yeri devlet güçlerinin saldırıları sonucu yıkılıp tahrip edilirken, ilçenin alt yapısı da kullanılamaz hale geldi. Devletin sistemli saldırıları ve direkt yerleşim yerlerini hedef alması nedeni ile 100 bine yakın kişi yerleşim yerlerini terk etmek zorunda bırakıldı.

Türkiye İçişleri Bakanı 11 Şubat günü Cizre’de operasyonların bittiği ancak sokağa çıkma yasağının devam edeceğini açıkladı. Sokağa çıkma yasağı, hiçbir operasyonel faaliyet olmamasına rağmen delilleri ortadan kaldırmak amacı ile devam ettirilmektedir. Yasak nedeni ile milletvekillerinin, insan hakları örgütlerinin ve sivil toplum kuruluşlarının ilçeye girişine izin verilmemektedir.

Sokağa çıkma yasağı esnasında devlet tarafından kullanıldığı iddia edilen yakıcı ve kimyasal silahlara ait delillerin, suçu kanıtlayacak diğer önemli bulguların ortadan kaldırılacağı yönünde ciddi endişelerimiz bulunmaktadır.  Bu nedenle henüz deliller ortadan kaldırılmadan ve karartılmadan Birleşmiş Milletlere bağlı bir heyetin Cizre’de acilen incelemelerde bulunmasını talep ediyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.