Sanayide aylık düşüş: En çok azalan 'ulaşım'

Sanayide aylık düşüş: En çok azalan 'ulaşım'

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Sanayi Üretim Endeksi Mayıs ayı sonuçlarını açıkladı. Sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1.5 azaldı.

Sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,5 azaldı. TÜİK verilerine göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, Mayıs ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,5 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,7 arttı.

YILLIK ARTIŞ DÜŞÜK KALDI

Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,5 arttı. Beklenti aylık yüzde 0.2 düşüş, yıllık yüzde 5 artış olmasıydı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, Mayıs ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,5, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 6 arttı.

‘AZALIŞ’TA İLK ÜÇ: ULAŞIM, BİLGİSAYAR VE MOBİLYA 

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi grupları (MIGs) incelendiğinde, bir önceki aya göre en fazla azalış yüzde 9,4 ile sermaye malında gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, bir önceki aya göre en fazla azalış yüzde 54,9 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu azalışı, yüzde 12,6 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı ve yüzde 6,6 ile mobilya imalatı takip etti.

ARTIŞ SINIFLANDIRILMAMIŞ MAKİNEDE

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 9,6 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 3,3 ile motorlu kara taşıtı, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) imalatı ve yüzde 2,1 ile fabrikasyon metal ürünleri (makine ve teçhizat hariç) imalatı takip etti.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.