Samsun Gezilecek Tarihi Yerleri

Samsun Gezilecek Tarihi Yerleri

Samsun günümüzde yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan pek çok lokasyona ev sahipliği yapıyor.

Samsun tarihi yerler açısından muazzam zenginlikte bir şehir ve Rent Go Araç Kiralama hizmeti sayesinde şehrin farklı bölgelerini keşfetmek çok daha keyifli bir hal alıyor.

Samsun’u Rent Go ile Keşfetmeye Hazır Olun

Samsun’u ziyaret etmek isteyen kişiler Samsun’da gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Samsun’un meşhur yerleri şehrin farklı bölgelerine dağılmış olduğundan özel araç konforuyla yolculuk yapmak ve seyahat planlamasını kendilerine göre gerçekleştirmek isteyen kişiler için Rent Go Rent a Car ile iletişime geçmek ve Samsun araç kiralama hizmetlerinden yararlanmak en konforlu ve pratik çözümdür.

Samsun Tarihi Yerleri ile Görülmeye Değer

Kurtuluş mücadelesinin en önemli sembollerinden biri olan Bandırma vapuru, 19 Mayıs 2006 tarihinde Bandırma Vapuru Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.  Samsun tarihi yerler arasında mutlaka gezilmesi gerekenlerden biri olan Bandırma Vapuru Müzesi’nde Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının bal mumu heykelleri yer alır. 19. yüzyıla ait çeşitli eşyaların sergilendiği Bandırma Vapuru Müzesi’ne ev sahipliği yapan Millî Mücadele Parkı’nda kurtuluş mücadelemizin en önemli anları rölyeflerle resmedilerek canlandırılmıştır.

ic-gorsel-1.png

Samsun Atatürk Anıtı Samsun gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezlerinden biridir. Bu bronz heykel Samsun şehrinin simgesel yapıları arasında yer alır. 8,85 metre uzunluğundaki heykel Atatürk Parkı’nda aynı zamanda Atatürk’ün Samsun’a ilk ayak bastığı noktada bulunur.

Samsun turistik yerler kapsamında ziyaret edilmesi gereken diğer bir yer Amisos Tepesi’dir. Amisos Tepesi’ne kısa bir teleferik yolculuğunun ardından ulaşılabilir. Amisos Tepesi’nde 2004 ila 2008 yılları arasında yapılan çalışmalar sonucu bulunan eserler günümüzde Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde sergilenmektedir. Teleferik yolculuğunun yanı sıra Rent Go araba kiralama hizmetlerinden yararlanarak özel araç konforuyla da Amisos Tepesi’ne çıkmak mümkündür. Amisos Tepesi’ne gidildiğinde arkeolojik kalıntılar ziyaret edilebileceği gibi harika manzarasıyla dikkat çeken cafelerde ve restoranlarda da vakit geçirilebilir.

İkiztepe Höyüğü’nü Görmeden Dönmeyin

İkiztepe Höyüğü Samsun’un İkiztepe Köyü’nde yer alır. 1971 tarihindeki kazı çalışmalarıyla keşfedilen İkiztepe Höyüğü’nde kaya mezarları, mezarlık, kale, hamam ve köprünün yanı sıra günlük yaşamda kullanılan birçok eşyaya ulaşılmıştır. İkiztepe Höyüğü yalnızca tarihçiler açısından önemli bir nokta olmakla kalmaz. Aynı zamanda turistlerin en çok ilgi gösterdiği noktaların başında da yer alır. İkiztepe Höyüğü’nden çıkarılan birçok eser Bafra Arkeoloji Müzesi’nde ziyaretçilere açılmıştır.

Samsun’un simgesi haline gelen tarihi yapılardan bir diğeri Samsun Saat Kulesi’dir. Saathane Meydanı’nda bulunan Samsun Saat Kulesi zamanının en yüksek yapılarından biri olduğundan aynı zamanda gözlem kulesi olarak da kullanılmıştır. 1933 yılında yenilenmiş, inşa sırasında yerleştirilen saate elektrikle çalışan, modern bir saat ile siren sistemi eklenmiş olsa da 1943 yılındaki depremde zarar gören saat kulesi sökülmüştür. 2001 yılında ise inşa edilen yeni saatle birlikte saat kulesi yeniden açılmıştır. Şehrin merkezi konumunda yer alan Samsun Saat Kulesi Samsun’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

Samsun Çırakman Köyü’nde bulunan Tarihi Yel Değirmeni’nin en önemli özelliklerinden biri Karadeniz’in tek taş gövdeli yel değirmeni olmasıdır. Aslına uygun şekilde restore edilecek 2012 yılında turizme kazandırılan Tarihi Yel Değirmeni turistlerin en çok ilgi gösterdiği gezi noktalarından biridir.

Gezi rotasına eklenmesi gereken bir diğer ikonik yer ise Lerdüge Tümülüsleri. Samsun’un en eski yerleşim yeri olarak kabul edilmekte ve tarihe ışık tutan pek çok esere ulaşma imkânı vermektedir. Çıkarılan eserler Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.