Salih Yıldız 34 ay sonra Yüksekova'da

Salih Yıldız 34 ay sonra Yüksekova'da

Diyarbakır’da görülen KCK Ana Davasında yargılanan ve 34 aydır cezaevinde bulunan Yüksekova Eski Belediye Başkanı Salih Yıldız ve BDP Genel Merkez Genel Saymanı bugün Yüksekova’ya geldi.

ÖMER OĞUZ / YÜKSEKOVA HABER

YÜKSEKOVA - 2 Gün önce avukatların uzun tutukluluk süresine itirazının mahkeme heyetince kabul edilmesi ile tahliye edilen 30 Kürt siyasetçinin arasında bulunan Yüksekova Eski Belediye Başkanı Salih Yıldız bugün Yüksekova’ya geldi.

haberinfotograflari.gif

Yıldız, Yüksekova- Van Karayolu’nun Şakitan (Keremağa) Köprüsü mevkisinde aralarında BDP eş belediye başkanları, İl Genel Meclis üyeleri ve BDP’li yöneticilerin de bulunduğu yurttaşlar tarafından karşılandı. Salih Yıldız ve beraberindekilerin yurttaşların beklediği bölgeye gelmesinin arından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan BDP Yüksekova İlçe Başkanı Fikret Turgut; tahliye olan bütün Kürt siyasetçilere geçmiş olsun dileklerinde bulunarak, tahliye edilmeyen siyasilerin de bir an önce bırakılması gerektiğini ifade etti. Sürecin, Kürt halkının direnişi sayesinde bugüne kadar geldiğini belirten Turgut, “Süreç, Sayın Öcalan’ın ve Kürt halkının tek taraflı adımları ile ilerliyor, atılan adımlar yeterli değildir. Arkadaşlarımız bırakılıyor ancak hasta tutsaklar ve hala haksız yere tutuklu bulunan arkadaşlarımız bırakılmalıdır” dedi.

Turgut’un konuşmasının ardından Salih Yıldız ve yurttaşlar konvoy halinde Yüksekova BDP İlçe Binası’na geldi. Burada açıklamalarda bulunan Yıldız; “Bu karşılamanız her şeye cevap olacak nitelikte bu karşılamanıza nasıl cevap verebileceğimi bilemiyorum. İnsan olan, bu mücadeleye emek veren herkes bu karşılama ve değere bir anlam vermelidir. Bu bölgenin emekçi insanı İmralı zindanında dört duvar arasındaki Önderi Sayın Öcalan'a ve mücadelesine her zaman sahip çıkmıştır. Önderliğin biçimlendirdiği sistem, bugün Ortadoğu hakları için bir umut kaynağı olmuştur. Ortadoğu’da bir çatışma ve kaos söz konusu, Çeşitli çete, örgüt ve partiler ortaya çıkmış durumda. İnsanlar hunharca katledilmekte ama Önderliğimiz, Diyarbakır’da öngördüğü İslam kongresiyle bu durumların işleyişini netleştirmiş, ne kadar yalan yanlış olduğunu halklara duyurmuştur. Ben ve arkadaşlarımın bırakılması da Önderliğin çözüm ve müzakere uğraşları sonucu olmuştur. Bizim yakalanmamız ile bırakılmamız siyasi bir gelişmedir. Cezaevinde 5 yıl boyunca ifade veremeyen arkadaşlarım vardı. Ben de aynı şekilde 3 yıl ifade vermedim ve şuan hepimiz de bırakıldık. Hüzünlü bir bırakılmaydı çünkü; yıllarca içerde tutulan dört duvar arasına hapsedilen yüzlerce siyasi ve hasta tutsağı ardımızda bırakıp geldik. Türkiye devleti ve sistemi için büyük bir utanç tablosudur bu durum. Bu utancın bir an önce ortadan kalması gerekiyor. Bu utanç ancak Önderliğimiz Sayın Öcalan'ın geliştirmiş olduğu müzakere sürecinin tam olarak oturtulmasıyla ortadan kaldırılabilir” dedi.

'Rojava'va bütün ortadoğu hakları için bir modeldir'

Yıldız Türkiye’nin şu an bir iç savaş içerisinde olmasının Abdullah Öcalan’ın başlattığı ‘Müzakere Süreci’ sayesinde olduğunu belirterek; “Kantonlarını oluşturmuş ve konfederal bir sistemle yönetilen Rojava, bütün Ortadoğu halkları için bir model olmuştur. Gever de aynı bu yolda ilerlemektedir. Günde üç defa gever dememin nedeni ise bundandı. Demokratik kurtuluş ve demokratik özgür bir yaşamı inşa etmenin tam zamanıdır. Gever ise bu uğurda çok emek ve ağır bedeller vermiştir. Bunun en yakın zamandaki örneği ise 6 Aralıkta üç fidanımızın katledilmesi olmuştur. Bu kirli savaşın ürünü olmuştur. Eğer değerlerimize, emeğimize ve de Kürdistan şehitlerimize bağlılığımızı gösterip uğruna canlarını verdikleri mücadelelerine, Önderliğe, kadınların özgürleştiği anlayışa sahip çıkarsak, mücadelede sonuç alacağız" dedi. Yıldız konuşmasının sonunda ‘Mücadelenin her aşamasında daha kararlı mücadele edeceğini’ söyledi.

Daha sonra Yıldız, şehir merkezinde esnafları ve yurttaşları ziyaret ederek Güngör Mahallesi’ndeki evine geçti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
13 Yorum