Salih Müslim: Tehlike çok büyük, Kürdler birleşmeli

Salih Müslim: Tehlike çok büyük, Kürdler birleşmeli

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Kürdlerin büyük bir tehlike ile karşı karşıya bulunduğunu belirtti.

Basnews'te yer alan habere habere göre PYD Eşbaşkanı Salih Müslim Kürdlerin büyük bir tehlike ile karşı karşıya bulunduğunu belirterek, buna karşı birlik olunması ve bütün Kürdlerin dayanışma içerisinde olmaları gerektiğini söyledi.

Müslim, Peşmerge’nin Kerkük’e girmesini desteklediklerini de söyledi. PYD Eşbaşkanı’nın gündeme dair sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

Rojava’da askeri ve siyasi durum nedir?

Şimdi Rojava’da tedirginlik var. Rojava çok kötü günler yaşadı. Yaşanan olaylardan dolayı herhangi bir saldırıya karşı YPG de tedbir alıyor. Özellikle İŞİD’in saldırılarına karşı bu hazırlıklar yapılıyor, fakat Kobani’de durum biraz daha kritik. Bir taraftan ÖSO bir taraftan da İŞİD’in çatışmaları var.

Musul ve Kerkük’te yaşanan meseleler, PDK ile PYD arasında yaşanan gerginliği hafifletmek için bir fırsat olabilir mi?

Şimdi PDK ile PYD/PKK arasındaki gerginliğin bitmemesi için herhangi bir sebep yok. Tabii biz varız böyle bir yakınlaşmaya. Ama gerçektende bazı şeyler oldu. Til Koçer meselesinde Peşmerge ile YPG güçleri arasında bir yakınlaşma oldu. Orada omuz omuza verdiler. Bu yakınlaşma genişletilebilir. Biz her zaman Güney Kürdistan’a var olduğumuzu söyledik. Biz Rojava yönetimde yer alan bireyler olarak her zaman bunu dile getirdik. Güney Kürdistan’da da PDK dışında diğer partiler de istiyor. PDK’den de yakınlaşma olursa çok memnun oluruz. Bu sadece PDK-PKK-PYD için de söylemiyorum. Artık Bütün Kürdlerin dayanışma içerisinde olmaları gerekiyor. Kürdlerin artık birlik olmaları lazım. Kürdlere karşı tehlike çok büyüktür. Kürdleri istemeyen taraflar ikiyüzlü politikalar yürütüyor. Bunun tek çaresi Kürdlerin beraber olmaları ve dayanışma içerisinde olmalarıdır.

Peşmerge’nin Kerkük’e girmesini nasıl karşıladınız?

Şimdi Musul’u İŞİD’in elinde bıraktıkları gibi, Kerkük de İŞİD’in elinden bırakılamaz. Peşmerge’nin Kerkük’e girmesini destekliyoruz. Biz İŞİD’in sadece Musul’a değil, hiçbir yere girmesini istemiyoruz. Kerkük’te her zaman İŞİD gibi vahşi bir örgüte karşı önlem alınmalı ve eğer Irak ordusu bu önlemi almazsa Peşmerge ile birlikte biz de varız.

Kürdistan’ın bağımsızlığı fikrine nasıl bakıyorsunuz?

Şimdi böyle bir zamanda bağımsızlık meselesi Kürdlerin lehine olacağını düşünmüyorum. Halkların kardeşliği var iken, halkların birliği var iken, halklar arasındaki ilişkiyi bir tarafa itip de halkları birbirine düşürmeyi doğru bulmuyorum. Mesele ulusal devlet meselesi olursa haklar birbirine düşman olurlar. Onun için şimdilik uygun görmüyoruz.

Yani Kürdistan bağımsız olursa halklar birbirine düşman mı olacak?

Bazıları halkları birbirine düşürmek için çaba harcıyor. Avrupa’da görüyoruz denendi ama başaramadılar. Ulus devlet meselesi geçmiştir kimse kabullenmiyor 21. yüzyılda.

Siz PYD olarak Rojava’da oluşturmuş olduğunuz kantonlarla birlikte Suriye devletinden ayrı mı yoksa yine birlik mi olmak istiyorsunuz?

Suriye’den ayrılmak istemiyoruz ve Suriye’nin bir parçasıyız. Suriye’deki bütün oluşumlarıyla birlikte demokratik bir Suriye kurmak istiyoruz ama Kürdlerin ve bütün halkların insani hakları elde etmek şartıyla.

Son günlerde yine Kürdistan Ulusal Kongresi’nin toplanması için çağrıda bulunuluyor. Siz bu girişimi olumlu karşılıyor musunuz?

Kürdistan Ulusal Kongresi toplanırsa çok iyi olur. Bazı çevreler bir çağrıda bulunmuş, umarım bütün taraflar duyarlı olur ve Kürdler ulusal kongre adıyla bir araya gelirler. Bilhassa böyle bir dönemde böyle bir kongreye ihtiyaç var. Bu çağrıya kulak vermek lazım.

İran’ın Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ni tehdit etmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

İran’ın Kürdistan bölgesini tehdit etme hakkı yoktur ve tehdit edemez. Bir halk kendi haklarını istiyorsa başkası için bu tehlike olmaması gerekiyor. İran’ın güney Kürdistan’a yaptığı tehditler yerinde olmayan bir davranıştır. 

İran’da Kürdlere yönelik idamlar hakkında neler düşünüyorsunuz?

İran’ın kendi vatandaşı olan Kürdlere yaptığı idamlar insanlık dışı ve çağdışı uygulamalardır. İran Kürd sorunu konusunda bir adım atmış değil, bazı demokratik adımların atılması gerekir. Bizim bildiğimiz kadarıyla oradaki Kürdler de sadece demokratik haklarını istiyor. İran Kürd sorununu çözemese kendi başına problemler açacaktır. Onun için İran acilen Kürd sorununu çözmek için adımlar atmalı. Yoksa komşu ülkelerin başına gelen İran’ın da başına gelecektir. İran çok geciktirmeden komşu ülkelerinden bir ders çıkarırsa çok iyi olur.
Kantonlarla ilgili Baas rejiminden herhangi bir tepki aldınız mı?

Baas rejiminden ne resmi ne de gayri resmi olarak bizim kantonlarımızla ilgili herhangi açıklama gelmemiştir şimdiye kadar. Ama rejimin böyle sıkışık bir zamanda bizimle ilgili bir açıklama yapmasını veya davet etmesini bekliyorduk. Bundan sonra bir açıklama gelirse kanton yönetimi de gözden geçirecektir muhakkak.

Rojava’da Kürd partilerinin ilişkileri ne durumda?

Rojava’da birçok parti yönetime katılmıştır. Ama dışarıyla bağlantılı olan bazı partiler uzak duruyor. Önümüzdeki günlerde sanırım onlar da yakınlaşırlar yönetiminize. Eğer gerçekten bu partiler Rojava’da bir kaosun veya bir boşluğun oluşmasını istemiyorlarsa, bu yönetime katılmaları lazım. Biz de istiyoruz ki onlarda bizimle birlikte bu yönetime katılsınlar.

Öcalan’ın düşüncelerinin Rojava yönetimi üzerinden nasıl bir etkisi var?

Sayın Öcalan muhakkak bir rehberdir. Onun fikirleri ve felsefesi Rojava yönetimi için aydınlatıcıdır. Öcalan bir Kürd lideri olduğu için muhakkak bir saygınlığı vardır. Biz kantonları oluştururken Öcalan’ın fikirlerini göz önüne aldık.  Sayın Öcalan’ın pratik icraatları var. Onlar da ortadadır, bütün Kürd politikasını etkiliyor. Bilhassa Kuzey Kürdistan’da Öcalan’ın fikirleri etkilidir. Türkiye’deki barış süreci onun fikirlerinin ürünüdür.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum