Erdoğan: Esnafa bir kereye mahsus maddi destek sağlayacağız

Erdoğan: Esnafa bir kereye mahsus maddi destek sağlayacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnaflara iki ayrı grup halinde bir kereye mahsus olmak üzere 5 bin ve 3 bin lira hibe ödemesi yapacaklarını söyledi.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde saat 15:00'te başlayan toplantı 4 saat sürdü. Toplantıda, 1 Haziran'dan sonra atılacak olan normalleşme adımları ve sürece ilişkin değerlendirmelerde de bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, Ramazan ayı boyunca uygulanan kısmi ve tam kapanma tedbirleri sayesinde salgının yeniden büyük ölçüde kontrol altına alındığını söyledi.

Erdoğan 1 Haziran sonrası için "Kademeli normalleşme takviminin ikinci etabını görüştük, önümüzdeki günlerde gelişmelere göre bu konudaki uygulama esaslarını paylaşacağız. Bundan sonra eskisi kadar kapsamlı ve kısıtlayıcı tedbirlere ihtiyaç olmayacağını ümit ediyoruz" dedi.

Aşı faaliyetlerine hız verileceğini de söyleyen Erdoğan, "Öğretmenler başta olmak üzere, riskli grupların tamamının bir an önce aşılanmasını sağlamaya çalışıyoruz" diye konuştu. 

1 MİLYON 384 BİN ESNAFA HİBE

Erdoğan esnaflara iki ayrı grup halinde bir kereye mahsus olmak üzere 5 bin ve 3 bin lira destek sağlanacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı şunları kaydetti: 

"Esnaflarımıza yönelik yeni bir destek programının projesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Salgın tedbirleriyle sebebiyle işlerine ara vermek zorunda kalan esnaflarımıza iki grup halinde destek olmayı amaçlıyoruz. Birinci grupta kahvehane, kafe, çay bahçesi gibi yerler ile okul ve personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, internet kafeleri, lunaparklar gibi işletmeler yer almaktadır. Sayıları toplamda 235 bine ulaşan bu işletmelere bir defaya mahsus 5 bin liralık hibe ödemeleri yapacağız. Destek vereceğimiz ikinci grupta ise bakım onarım, tamirat, kaporta işleriyle uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, züccaciyeciler, kurs işletmecileri yer almaktadır. Bu gruba daha önceki destek ödemelerinden yararlanan lokantalar, terziler dahildir. Toplam 1 milyon 150 bini aşkın işletmemizi kapsayan bu gruptaki vatandaşlarımıza bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi vereceğiz. İki ayrı grup halinde 1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkarımıza 4 milyar 622 milyon liralık kaynağı karşılıksız olarak veriyoruz."

YAŞ ÇAY ALIM FİYATI

Erdoğan yaş çay alım fiyatını da açıkladı. Cumhurbaşkanı, "Bu yıl için yaş çay alım fiyatı kilo başına 3,87 liraya, desteklemeyle birlikte 4 liraya yükseltilmiştir" dedi. 

ÇİFTÇİLERİN BORÇLARI ERTELENDİ

Cumhurbaşkanı çiftçilere de müjdesi olduğunu belirterek "Kuraklıktan zarar gördüğü belirlenen çiftçilerimizin Ziraat Bankası'na veya Tarım Kredi Kooperatifleri'ne olan borçları ertelenecektir. Bakliyat alım fiyatlarımız ton başına kırmızı mercimekte 5 bin lira, yeşil mercimekte 4 bin 150 lira, nohutta ise 4 bin 50 lira olarak belirlenmiştir. Ton başına sert ekmeklik buğday alım fiyatını 2 bin 250 liraya, arpa alım fiyatını 1750 liraya yükseltiyoruz. Ton başına hububatta 275 lirayı, bakliyatta ise 910 lirayı bulan prim ve destekler verilerek üreticilerimizin giderlerine katkı sağlanacak. Açıkladığımız alım fiyatları, diğer kamu kurumları için de referans fiyat olacak, farklı fiyatlandırma yapılmayacak" dedi. 

MİT OPERASYONU

Erdoğan yaptığı açıklamada, "MİT Başkanlığı'nın uzun süredir takip ettiği ve yerini belirlediği PKK'nın sözde Suriye genel sorumlusu Sofi Nurettin kod isimli terörist, Irak'ın kuzeyindeki operasyonla etkisiz hale getirilmiştir'' diye konuştu.  Cumhurbaşkanı, Sofi Nurettin'in "Önce örgütün silahlı kanadının sorumlusu olduğunu, ardından da Suriye genel sorumlusu olarak faaliyette bulunduğunu'' öne sürerek, bu durumun PKK ile YPG'nin aynı yapılanma olduğunu ortaya koyduğunu savundu. 

Gare operasyonunda 13 kişinin öldürülmesinin talimatının Sofi Nurettin tarafından verildiğini öne süren Erdoğan, ''Diğer teröristler de aynı sondan kaçamayacak'' dedi. 

SEDAT PEKER GÖNDERMESİ

Erdoğan, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in açıklamalarına yönelik herhangi bir isim zikretmeden, "Terör örgütleri gibi suç çeteleri de zehirli bir yılan gibidir. Onlarla aynı çuvala girerseniz daha sonra başınıza geleceklere rıza göstermiş olursunuz" sözleriyle göndermede bulundu. 

ABD BAŞKANI BIDEN'A TEPKİ: TARİH YAZIYORSUNUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin İsrail'le büyük bir silah anlaşması yaptığı belirterek "Sayın Biden, sözde Ermeni soykırımında Ermenilerin yanında yer aldı. Şimdi de ciddi manada orantısız şekilde Gazze'ye saldıran ve yüz binlerce insanın şehadetine vesile olan bu olayda da ne yazık ki siz kanlı ellerinizle bir tarih yazıyorsunuz" dedi.

'KUDÜS BİR KOMİSYON TARAFINDAN YÖNETİLMELİ'

Gelinen noktada Kudüs konusunda ayrı bir düzenlemeye ihtiyaç olduğuna inandıklarını söyleyen Erdoğan, "Kudüs'ün 3 dinin temsilcilerinden oluşan bir komisyon tarafından yönetilmesi, günümüz şartlarında en doğru ve tutarlı yol olacaktır" ifadelerini kullandı.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.