Sakık'tan polise tesbih fırçası

Sakık'tan polise tesbih fırçası

BDP Ağrı Belediye Eş Başkan adayı Sırrı Sakık Hani Baba Caddesi'ndeki Şeref Saraçoğlu İlkokulu'ndaki 1133 numaralı sandıkta oy kullandı.Sakık oyunu kullandıktan sonra okuldaki diğer sandıkları dolaşırken burada görevli polis memurları ile tartıştı.

AĞRI - Tespih çeken polislerle tartışan Sakık, "Ne oturmuş tespih çekiyorsunuz" dedi. Bunun üzerine polis memuru, "Ne yapalım tüm gün ayakta mı kalalım?" diye karşılık verdi.

Polislere sinirlenen Sakık "Dikileceksin kardeşim ayıp ya. Terbiyesiz adamlar" diyerek uzaklaştı. Sakık, okul çıkışında yaptığı açıklamada ise Ağrı'da gerginlik çıkarıldığını ve kentin sanki kuşatılmış gibi 'devlet terörü' uygulandığını belirtti.

Türkiye'nin her tarafından Ağrı'ya güvenlik adı altında sevkiyat yapıldığını söyleyen Sırrı Sakık, "Diliyorum bu seçim kazasız ve belasız olur. Geldiğimizden beri bu kentin kanamaması için çaba sarf ettik. Güçlü, devasa bir rakibimiz var. Ama ben halkın gücüne inanıyorum. Halkın gücüyle burada devlete, iktidara, kente tepeden bakanlara da buradan halkımızla birlikte mesaj vereceğiz. Barış bu kentten büyüyerek çıkacak" dedi. Sakık, 30 Mart'ta seçimi kazandıklarını, şimdi haklarının iade edileceği görüşünü savunarak, şöyle dedi:

"Sandık başlarında, sandıklara bu kadar yakın olmamaları gerektiği halde sandık başlarında polisler var. YSK'ya itirazlarımızı yaptık. Diliyorum YSK bu konuda derhal ilin kararlarını gözden geçirir. Bu devlet terörünün geri çekilmesi konusunda. Polisler ukala tavır içinde elinde tespihleriyle düşmana bakar gibi. Bizi bile rahatsız etmeye çalışıyorlar. AKP'nin polisi değilsiniz. Herkes kendisini bir taraf olarak görüyor. Bizim kafamızda tek bir barış projesi vardı. Sayın Başbakan'ın son günlerdeki açıklamalarını görünce ürküyorum. B ve C projelerinden bahsediyor. Barışı sürdürenlerin aklında tek bir proje olur o da 'A projesidir.' A projesine; barış sürecine inandığım için buraya geldim."

Geniş güvenlik önlemi altında yapılan seçimlerde oyların kullanıldığı her okulun etrafında 30'a yakın polis görev yapıyor. Hassas bölgelerde ise su sayı 50'yi buldu. Sabah saatlerinde Sırrı Sakık'ın oy kullandığı Şeref Saraçoğlu İlkokulu’nda BDP gezici müşahitleri ile polisler arasında gerginlik oldu. Müşahitler ile polisler arasındaki gerginliğe HDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici müdahale etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.