Sağlıkçılar 'acil nöbete' tepkili

Sağlıkçılar 'acil nöbete' tepkili

Hakkari ‘deki sağlık emekçileri, Aile Sağlığı Merkezi (ASM) çalışanlarına hastane acilleri ve 112 istasyonlarına ek olarak Toplum Sağlığı Merkezi’nde (TSM) sekiz saat zorunlu nöbet uygulaması getirilmesine tepki gösterdiler.

ZEKİ DARA - YÜKSEKOVA HABER

HAKKARİ - Konu ile ilgili olarak KESK'te açıklama yapan SES Hakkari şubesi eş Başkanı Sibel Aysel Dinç, Sağlık Bakanlığı’nın, ASM çalışanları için uzun ve esnek çalışma modelini yaşama geçirmek adına, 'acil nöbeti' olmadan hekimlik yapılamaz bahanesi kamuoyunu yanılttığını söyledi.

Dinç, çalışanların kazanılmış haklarını elinden alınmak istendiğine dikkat çekerek, ASM çalışanları, sadece kendi hakları için değil, toplumun nitelikli sağlık hakkı için de mücadele ettiği belirtti.

Birinci basamak sağlık hizmetlerinin çökertildiğini belirten, Dinç, sağlık hizmetlerinin bütün toplumu kapsayan, nitelikli, ekip çalışmasına dayalı, ulaşılabilir, koruyucu hekimliği önceleyen kurallar içermesi gerektiği vurgulanarak, hükümetin sağlık politikasını piyasa koşullarına terk edildiğini savundu. 

Dinç.TBMM’ye getirilen yeni yasa tasarısıyla, ASM ve TSM’lerde esnek çalışmanın önünün açılarak, çalışanların enerjisinin bitirilmek istendiğini acil sağlık hizmetlerinin ise niteliksizleştirdiğini kaydederek, “Sağlık Bakanlığı’nın ASM çalışanlarına dayattığı hastane acillerinde ve 112 istasyonlarındaki nöbet uygulamaları ne çalışanlar ne de toplum nezdinde kabul görmemiştir. Sağlık çalışanları yüzde 90 oranında bu haksız görev ve sorumluluk kavramlarıyla bağdaşmayan, hukuka uygun olmayan nöbetlere gitmemişlerdir, gitmeyeceklerdir” şeklinde konuştu.  

Konuyla ilgili yasa tasarısının meclisteyken TTB ve diğer sağlık örgütlerinin sürece müdahil oldukları ve gerekli itirazların yapıldığına dikkat çeken Dinç, tasarı ile hasta-hekim ilişkisinin güven ve saygının önüne geçtiği ve bu yüzdende sağlık çalışanları ile halkın karşı karşıya getirilmek istendiği söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın meselelere çözüm odaklı bakması gerektiği ifade eden Dinç açıklamasında, çalışanların görüş ve önerileri dikkate alınmadan yapılacak düzenlemelerin yaşam bulamayacaktır diye konuştu.

Sağlık emekçileri adına yapılan yazılı açıklamaya, Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu, Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik Ve Dayanışma Sendikası, Sağlık Ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği Sağlık Ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Hakkari Şubesi destek verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
14 Yorum