Safari Park vahşeti!

Safari Park vahşeti!

Arnavutluk’un Fier şehrinde yasadışı olduğu iddia edilen Safari Park Hayvanat Bahçesi’nde uygunsuz yaşam koşulları hayvanların ölmesine neden oldu.

Arnavutluk’ta bulunan  Safari Park Hayvanat Bahçesi’nde çekilen fotoğraflar hayvanların yaşadığı şartları gözler önüne serdi.

Aslanın gözü enfeksiyon kaptı, bazı aslanlar kötü yaşam koşullarından dolayı öldü, kurt ve zebra gibi hayvanlar ise küçücük kafeslerde tutuluyor. Görüntüler hayvan hakları örgütlerini harekete geçirdi.

Karar’ın haberine göre, Arnavutluk’un Fier şehrinde yasadışı olduğu iddia edilen Safari Park Hayvanat Bahçesi’ndeki vahşet, ismini açıklamak istemeyen fotoğrafçının İngiliz Sun Gazetesi’ne ulaştırdığı görüntülerle ortaya çıktı. Hayvanların ziyaretçilerden gelecek herhangi bir müdahale durumunda kaçış alanları olmayan küçük ve hijyen yoksunu kafeslerde tutulduğunu belirten fotoğrafçı, uygunsuz koşullardan dolayı hayvanların birçok fiziksel ve psikolojik hastalıktan muzdarip olduğunu aktardı. Ancak bunu giderecek veteriner bakımının da bulunmadığını kaydetti.

‘KARŞILAŞTIĞIMIZ EN KÖTÜ KOŞULLAR’ 

Fotoğraflarda aslanların kendi atıklarıyla çevrili olumsuz koşullarda temiz su, gölgelik alan gibi temel olanaklardan yoksun bir şekilde tutulduğu görülüyor. Hayvanat bahçesinde 14 yavru aslanın olduğu fakat bir kısmının kötü koşullardan dolayı öldüğü, bir kısmının ise satıldığı iddia edildi. Zebra, geyik, maymun, kurt ve ayılar ise hareket edemeyecekleri kadar küçük kafeslerde tutuluyor. Hayvanat bahçesini ziyaret eden veterinerler, buradaki durum için “Şu ana kadar karşılaştğımız en kötü koşullar” yorumunu yaptı.

Fotoğrafçı “Yaklaşık 50 yıldır insan ve hayvanlar arasındaki çatışmayı gözlemliyorum. Şu an vahşi hayata odaklandım. Bu endüstri içindeki yarım milyondan fazla hayvan bu koşullarda yaşam mücadelesi veriyor. Hiçbir zaman kapalı kapılar ardında yaşanan vahşetin gerçek boyutlarını tam olarak bilemeyeceğiz” diyerek hayvanat bahçelerinde yaşananların evrensel bir sorun olduğunu belirtti.

Görüntülerin ortaya çıkmasından sonra gözler son yıllarda Arnavutluk Çevre ve Turizm Bakanlığı ile birlikte ortak çalışmalar yapan hayvan hakları organizasyonu Four Paws’a çevrildi. Four Paws proje direktörü Ioana Dungler, Safari Park’taki kabul edilemez durumla ilgili çalışmalara başladıklarını ve Arnavutluk Çevre ve Turizm Bakanlığı’nın da destekleriyle çok geç olmadan müdahalede bulunulacağını açıkladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.