Rüzgar gülleri döndükçe Çeşme kuruyor

Rüzgar gülleri döndükçe Çeşme kuruyor

Tatil cenneti olarak bilinen İzmir'in Çeşme ilçesi, Rüzgar Enerji Santralleri'nin (RES) esareti altına alınıyor.

İZMİR - Türkiye'de doğa, birbiri ardından inşa edilmeye devam edilen HES'ler, Nükleer Santral ve barajlarla tahrip edilirken, bu tahribata şimdi de Rüzgar Enerji Santralleri (RES) eklendi.

Temiz, yenilenebilir ve doğal enerji kaynağı olması nedeniyle tercih edilse de uzmanların görüşüne göre, RES'lerin doğada yarattığı tahribat, ürettiği enerjiden daha fazla. Özellikle yaşam alanlarına yakın yerlerde inşa edilen RES'ler, insan yaşamı büyük oranda tehlike altına sokarken, birçok bölgede RES'ler mahkeme kararlarına ve yurttaşların tepkisine rağmen inşa edilmeye devam ediliyor.

haberinfotograflari.gif

RES'lerden en çok nasibini alan kentlerden bir tanesi ise İzmir. 

Kentin Karaburun ve Çandarlı ilçelerindeki RES'lerin yanı sıra dünyanın sayılı tatil bölgelerinden biri olarak gösterilen Çeşme'de toplamda 150 tane RES kurulması hedefleniyor. 

Durdurma kararına rağmen inşa ediliyor

Şu ana kadar 6 RES'in kurulduğu Çeşme'de, 6 santral de yapım aşamasında. RES'lerin yapılmasına dönük ekoloji aktivistlerinin gösterdiği tepkilerle birlikte Çeşme Belediyesi de bu santrallere karşı mahkemeye başvurup, yaşanan hukuki sürecin sonunda İzmir 2. İdare Mahkemesi, santrallerin yapımı durdurulmasına karar verdi. Ancak verilen mahkeme kararına rağmen, santrallerin yapımına hummalı bir şekilde devam ediliyor. 

Yasal düzenlemeden kaynaklı, RES'ler için Çevre Değerlendirme Raporu (ÇED) alınmasına da ihtiyaç yok.

Devasa rüzgar güllerin çıkardığı rahatsız edici ses

Santrallerin "Yaşam alanlarına yakın yerlere inşa edilemeyeceği" yönündeki teknik raporlara rağmen, kanat uzunluğu 60 metre, yüksekliği ise 114 metre uzunluğunda olan ve 31 WB gücündeki devasa rüzgar gülleri, evlerin tepesinde inşa ediliyor. Çeşmeliler, şu an kurulan 6 RES'in çıkardığı sesten bile oldukça rahatsız iken, 150 santralin devreye girmesi ile oluşacak ses desibelini düşünmek bile istemiyor. 

İlçede kurulacak olan RES'lere karşı mücadele veren Çeşme Ortak Yaşam Platformu üyeleri, ucu ve yenilenebilir enerjiye karşı olmadıklarını, ancak RES'lerin yaşam alanlarının içlerine kadar olan bölgelere inşa edilmesinin enerji üretimini tehlikeli noktalara taşıdığına dikkat çekiyor. 

İlçe halkı halkı ve çevre örgütleri evlerin 300 metre uzaklığına kurulan RES'lere karşı her daim mücadele içerisinde olsalar da AKP'nin RES'leri hukuksuz bir şekilde yapmaya devam ettiğine inanıyor ve buna rağmen mücadeleyi bırakmamakta kararlı. 

Karşılaştığımız tablo RES gerçeğinin gözler önüne seriyor

Çeşme'nin Ovacık ve Karadağ bölgelerindeki hakim tepelerine kurulan RES'lerin yol açtığı tahribatı yerinde görmek üzere Çeşme Ortak Yaşam Platformu üyeleri ile yola koyulduğumuzda karşılaştıklarımız, dillendirilen endişeleri haklı çıkartıyor.

Turizm cennetinde santral kurulacak tepelere ulaşabilmek için iş makineleri ile gelişi güzel yollar da açılmış. Bu yolların açıldığı yerlerdeki birçok zeytin ağacının kepçe darbeleri ile kesilmiş olmasının göze çarptığı bölgede, yine endemik bitki olarak yetişen Sakız ağacı, reyhan, nane gibi bitkiler de zarar görmüş durumda.

Türbinler için kazılan temeller ise bina temelleri açılan devasa çukurlara benziyor. Devasa bir alanın yeşilden arındırılarak bir çöle çevrildiği alanda yapılan kazıdan çıkan beyaz toz ise, çevrede tarım yapan arazilerin üzerine düşerek verimliliği azaltıyor. Öyle ki bölgede her yıl bu ay dönemde hasadı yapılan kavun, bu tozlardan dolayı bu yıl henüz yapılamamış.

Vertigo hastalığı sıklıkla görülmeye başlandı

Çeşme Ortak Yaşam Platform üyesi ve Yeni Çeşme Gazetesi yazarı Dinçer Er, bilimsel raporlara dayanarak RES'lerin yapıldığı alanlarda kuş yollarının değiştiği, endemik bitkilerin yetişmediğini ve ormanlık alanlarda sıklıkla yangınlara neden olduğunu söyledi. 


RES'lerle birlikte civar köylerde hayvancılığın bitme noktasına geldiğini de paylaşan Er'in daha önce 30 kilo süt veren ineklerin RES'lerin faaliyetinde sonra verdikleri sütün 20 kiloya kadar düştüğünü söylemesi dikkat çekici bir diğer nokta. RES'lerin insan yaşamına olan etkilerini de dikkat çeken Er, baş dönmesi, baş ağrıları, sinir bozuklukları başta olmak üzere birçok sağlık problemlerine neden olan RES'lerin yine vücudun denge sistemlerinden yanlış uyaranlar gelmesi veya doğru uyaranların yanlış algılanmasıyla ortaya çıkan dengesizlik hali olan "Vertigo" denilen hastalığa son dönemde sıklıkla karşılaşılmaya başlandığını da söyledi.

Olumsuzluklarını saydığı RES'lere karşı mücadelelerini sürdüreceklerini dile getiren Er, mahkemenin verdiği "yürütmeyi durdurma" kararına rağmen devam eden santral kurulumlarına karşı Danıştay'a başvuracaklarını söyledi.

SELMAN ÇİÇEK - WELAT DAĞDELEN / DİHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.