Rusya'da Rojava Temsilciliği açıldı

Rusya'da Rojava Temsilciliği açıldı

Rojava Demokratik Özerklik Yönetimi Rusya Temsilciliği Moskova'da düzenlenen törenle açıldı. Açılışta Rus devlet yetkilileri de hazır bulundu. Rojava Temsilcisi Rodi Osman, "Bu adım, Suriye ve Ortadoğu'da yaşanan sorunların çözümüne dönüktür" dedi.

Rojava Demokratik Özerk Yönetimi Moskova Temsilciliği düzenlenen törenle açıldı. Açılış kurdelesini Rojava Özerk Yönetimi Avrupa Sorumlusu Sinem Mihemed ve HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca'nın birlikte kestikleri temsilciliğin, Rus-Kürt ilişkilerinde yeni bir dönemin başlangıcı olduğu dile getirildi. Temsilciliğin açılışı hakkında bilgi veren Sinem Mihemed, Rojava'da hayata geçen demokratik özerklik modelinin günümüzün çağdaş yönetimi ve tarihi olduğunu söyledi.

Tarihi adım

Mihemed, "Üçüncü yılına giren Rojava'daki Demokratik Özerklik Yönetimi için bugün tarihi bir gündür. Dünya'nın sayılı devletlerinden biri olan Rusya'nın başkenti Moskova'da Özerk yönetimin temsilciliğinin açılıyor olması önemlidir. Bu da Demokratik Özerklik projesinin dünyada kabul gördüğüne işaret ediyor. Bu projede halkların kardeşliği, eşitlik ve demokrasi gibi evrensel değerler bulunduğu için Suriye'de ve Ortadoğu'nun hepsinde çözüm için bir örnek teşkil etmektedir. Moskova'da açtığımız temsilcilik de yurt dışında ilişkilerimizi geliştirmek için bir adım niteliğindedir" dedi.

Rusya devlet düzeyinde temsil edildi

Rojava Demokratik Özerklik Yönetimi Rusya Federasyonu Temsilcisi Rodi Osman da açılışta Rusya siyasi partileri ve devlet temsilinin üst düzeyde oluşunun, ilişkilerin düzeyini gözler önüne serdiğini açıkladı. Osman, "Özerk Yönetim Temsilciliği'nin açılışına siyasi çevreler dışında, sivil toplum kuruluşları, araştırmacılar, akademisyenler ve Rusya'da yaşayan Kürt toplumu katıldı. Bu katılımlar bizim açımızdan çok değerlidir. Bu temsilcilik Rojava Kürdistan'ının tarihinde önemli bir aşama oluyor. Bunu demokratik özerkliğin resmi olarak tanınmasında büyük bir adım olarak görüyoruz. Bu adım, Suriye ve Ortadoğu'da yaşanan sorunların çözümüne dönüktür" dedi.

Temsilciliğin Rusça, Kürtçe, Arapça ve Asurice yazılan tabelası ise, özerk yönetimin Rojava halklarına yönelik yaklaşımını ortaya koydu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.