RTÜK, Çukur'un dudaklarını okudu: Ceza gelebilir!

RTÜK, Çukur'un dudaklarını okudu: Ceza gelebilir!

Televizyon yayınlarındaki RTÜK denetimini internet yayınlarına getirmesi öngörülen yasa tasarısı Meclis’ten çıkmadan Çukur dizisi hakkında hazırlanan bir rapor kurul gündemine geldi.

Adnan Oktar’ın A9 kanalının internet yayınında televizyonda yer vermediği programların verildiği gerekçesiyle gündeme gelen yasa tasarısı yaşama geçmeden RTÜK’ün Çukur dizisine ceza vermeye hazırlandığı öne sürüldü. Cumhuriyet gazetesinden Sinan Tartanoğlu’nun haberine göredüzenlemeye hangi yayınların gireceği ile ilgili komisyon kurulması beklenirken, Show TV’de yayımlanan “Çukur” dizisinin televizyon versiyonunda ‘bip’lenen küfürlerin ‘dudak hareketlerinden anlaşılabileceği’ gerekçesiyle ceza gelebilir.

ÇUKUR İÇİN UZMAN RAPORU

RTÜK’ün hazırlattığı uzman raporuna göre Show TV’de yayımlanan ‘Çukur’ adlı dizi için hazırlanan ve dizinin internet versiyonunda ‘bip’siz kullanılan küfürler deşifre edilirken, “Dizinin televizyonda yayımlanan bip’lenmiş yayını ile internet sitesinde yer alan sansürsüz hali beraber değerlendirildiğinde; argo ve küfür niteliğindeki ifadeleri söyleyen kişinin ağız hareketlerinden söz konusu ifadelerin ekran başındaki izleyiciler tarafından anlaşılabileceği görülmektedir” ifadeleri kullanıldı. Dünkü Üst Kurul toplantısında rapor gündeme geldi ancak bir üyenin toplantıya katılmaması nedeniyle oylamada eşit sonuç çıktı. Kanalın cezalandırılıp cezalandırılmayacağı önümüzdeki hafta belli olacak.

YASA HAZIRLIĞI HENÜZ BAŞLAMADI

İnternet üzerinden yapılan görüntülü ve sesli yayınların denetimine ilişkin düzenlemenin kapsamı ile ilgili hazırlık çalışmalarına ise henüz başlanmadığı öğrenildi. Yasa tasarısına göre, kapsam ve diğer ayrıntılar için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile RTÜK tarafından bir yönetmelik hazırlanacak. Yönetmeliğin çıkarılması için belirlenen 6 aylık süre içinde BTK ve RTÜK arasında ortak bir komisyonun kurulacak. Kapsam bu çalışmalar sırasında belirlenecek.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.