Rojava’nın ilk kadın trafik polisleri

Rojava’nın ilk kadın trafik polisleri

Batı Kürdistan devriminden bahsedildiğinde, ilk akla gelen bu devrimin kadın yüzü olur. Kadınlar devrimin başından bu yana aktif rol alarak, sonraki tüm kazanımlara ortak oldular

Temmuz 2012’de Rojava kentlerinin halk tarafından kontrole alınmasından önce, birçok kadın evinden bile çıkamıyordu. Ancak devrim ile beraber hızlı bir şekilde tüm alanlarda örgütlenen kadınlar, aradan geçen yaklaşık iki yılda birçok ilke imza attılar. Güvenlik, eğitim, kültür, ekonomi ve sosyal alanda hiç olmadığı kadar önemli mevziler elde ettiler.  

Askeri alanda kadınlar, YPG bünyesinde kurulan YPJ ile özerk bir orduya dönüşürken, Rojava polisi olan Asayiş’te de benzer şekilde kadın varlığını hızlı bir şekilde arttırdılar.

Yaklaşık bir ay önce kadın asayişlerine bağlı ilk kadın trafik polisleri göreve başladı. Kadın polislerden Dilar Hüseyin, “Rojava Devrimi kadında da büyük bir devrim yarattı. Kadın polisler ilk kez kadınlar trafik polisliğine başvuruyor. Kadınlar olarak burada görev almak büyük gurur verici” diyor.

İki aylık eğitim devrelerinin ardından resmi olarak işe başlayan kadın trafik polisleri,  Cizîre Kantonu’nun birçok kentine dağılarak buralarda daha güvenli bir trafik için çalışıyorlar.

Bu durumu, “Açıkçası benim için anlatılmaz bir duygu” şeklinde ifade eden Dilar Hüseyin, bazı sıkıntılar yaşadıklarını da sözlerine ekleyerek, kadın polislere ilişkin toplumdaki algıya işaret ediyor.

“Örneğin erkekler devriye çıktığında çok normal karşılanıyor. Ya da ehliyet kimlik sorduğunda bu çok normal. Ama toplum hala bir kadının bu işi de yapacağına alışmamış” diyen Hüseyin, şöyle devam ediyor:  “Başta çok zorluk yaşadık. Özellikle erkek şoförlerden herhangi bir evrak isteyemiyorduk. Hemen tepki ile karşılaşıyorduk. Yavaş yavaş bu da aşılıyor.  Şu anda işimizi severek yapıyoruz. Ve toplumda da bu kabulleniliyor.”

1-357.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum