Rojavalı ‘Şehit’ aileleri Almanya’da örgütleniyor!

Rojavalı ‘Şehit’ aileleri Almanya’da örgütleniyor!

Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’nde yaşamını yitiren Rojavalı’ların aileleri, Almanya’da bir araya geldi. Bir çok konunun tartışıldığı toplantıda, Rojavalı ‘şehit’ ailelerini örgütleme kararı çıktı.

Merkezi Almanya’nın  Hagen kentinde olan Malbatên Mexdur û Wendayên Kurdistanê (KOMAW) öncülüğünde Kürdistan Özgürlük Mücadelesinde belirli tarihlerinde yaşamını yitiren Rojavalı aileler, bir araya geldi. Almanya’nın değişik kentlerinde yaşayan aileler, Dortmund’da toplandı. Kürdistan’ın farklı yerlerinde ve Rojava devriminde yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının asıldığı salonda, KOMAW adına konuşan Salih Cîzirê, Kürdistan devriminde Rojava’nın rolüne değinerek,” Kürdistan’ın her karış toprağında şehit düşenlerin hepsi Rojava’nın ekmeğini  yemiş, suyunu içmiştir. Rojava Kürdistan devriminin temeli olmuştur. 40 yıllık bir hizmeti var. Bugün ortaya çıkan değerlerde bu şanlı tarihinin ürünüdür” dedi.

Rojavalı Kürtlerin büyük bir özveriye sahip olduğunun altını çizen Salih Cîzirê, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kürdistan’ın dört parçasında Rojavalı şehitlerin kanıyla sullanmış. Önder Apo’nun öncülüğündeki devrimde de büyük bir yükü kuşkusuz bu parçamız almıştır. Binlerce şehidimiz var. Bu şehitlere sahip çıkmak bizim boynumuzun borcudur. Onlar bize bu değerlere sahip çıkma mirası bıraktı.”

Konuşmaların ardından yapılan tartışmalarda, yaşanan birçok sorun ele alınırken, Rojavalı “Şehit’ ailelerine ulaşma ve bu aileleri KOMAW çatısı altında örgütleme kararı çıktı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.