Rojavalı heyetin Norveç temasları sürüyor

Rojavalı heyetin Norveç temasları sürüyor

Bir dizi temasta bulunmak üzere Norveç’te olan Rojava heyeti, dışişleri bakanlığı yetkilileri ile bir araya geldi. Rojavalı heyetin Norveç’teki temasları devam ediyor.

Rojava heyeti İsveç’teki temaslarının ardından Norveç’e geçti. Yaklaşık bir haftadır Norveç’te olan Rojavalı heyet, dün dışişleri bakanlığında bir görüşme yaptı. Görüşmede Norveç Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu Özel Temsilcisi Signe Brudeset ve Suriye Uzmanı Torre Hattrem, Rojavalı heyette ise, Salih Gedo, Dr. Abdulkerim Ömer, Avrupa Süryaniler Birliği Üyesi İsa Hannah ve KNK Norveç temsilcisi Refik Gefur yer aldı.

Norveçliler özellikle Avrupa’daki Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) sistemi ve Rojava’daki gelişmeler hakkında bilgi aldı. Ortadoğu Uzmanı Brudeset, Suriye'de tüm bu kaos içinde Kürtler'in Rojava'da oluşturduğu ortamın bir başarı olduğunu belirtti.

Toplantı ANF’ye görüşmeleri değerlendiren KNK Norveç Temsilcisi Refik Gefur, görüşmeden memnun olduklarını belirtti. Norveçli heyetle Rojava'daki son gelişmelerle ilgili bilgi alışverişinde bulunduklarını söyleyen Gefur, “İlk defa Norveç Dışişleri Bakanlığı Rojavalı bir heyetle resmi olarak görüşüyor ve bu Norveç basınında da yer aldı. Bu önemli bir gelişmedi” dedi.

Rojava Heyeti bugün de, Sosyalist Sol Parti ve KNK'nin Norveç Parlamentosu'nda düzenlediği seminere katıldı. Norveç Sosyalist Sol Partisi, Kızıl Parti, Norveçli Sivil Toplum örgütleri ve Norveç basını ve Kürt siyasi parti temsilcileri de semineri izledi.

Goran Hareketi, Kürdistan İslami Birlik Partisi, PYD, KNK adına Adem Uzun ve PJAK gibi partiler ve temsilcileri toplantıda yer aldı.

Görüşmelerde Norveç Sosyalist Sol Parti milletvekili Heikki Eidsvol Holmås, partilerinin her zaman Kürtleri kucaklayan bir politika izlediğini belirterek, bundan sonra parti olarak inisiyatif alacaklarını söyledi. Holmås Norveçli başta olmak üzere uluslararası yardım kuruluşlarını devreye koymak için mücadele edeceklerini dile getirdi.

Toplantıda Kürdistani parti temsilcileri Norveçli heyetten Rojava için uluslararası destek talep ederek özellikle de sınır kapılarının açılması için Türkiye'ye ve Kürdistan Bölgesel Hükümeti'ne baskı yapılması gerektiğini talep etti.

KNK adına söz alan Adem Uzun da bir konuşma yaptı. Huzurlu olan bir Suriye ve Ortadoğu'nun batılı devletlerin de yararına olacağını belirten Uzun, batılı devletlerin Suriye'de çözüm istediklerini; ancak ortak ve etkili bir projelerinin olmadığını dile getirdi.

Uzun “Avrupalı devletler bölgede yaşayan halkların taleplerini değil bölge devletlerinin çıkar ve taleplerini ciddiye alıyor. Bu yüzden de sorun çözülmüyor ”dedi.

Cizre Kantonu Dışişleri Bakanı Salih Gedo, Avrupalı devletleri başından itibaren gelişebilecek durumlarla ilgili uyardıklarını söyledi.

“Bu uyarılar dikkate alınsaydı bugün yaşanan olumsuzlukların önüne geçilebilirdi” diyen Gedo, halen yapılabilecek çok şey olduğunu ve geç kalmadan atım atılması gerektiğini söyledi. Uluslararası ortak çalışma yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Rojavalı heyetin Norveç'teki görüşmeleri devam ediyor. Heyet 20 Haziran cuma günü saat 17:00'da Oslo Kürdistan Kültür Derneği'nde Kürdistanlılarla bir araya gelecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.