Rojava’da dul kadınlara yardım eli

Rojava’da dul kadınlara yardım eli

Derik Belediyesi çalışanları evini ziyaret ettiğinde memnuniyetini gizlemedi. Eşini 10 yıl önce kaybetmişti. Ailenin tüm yükü üzerindeydi. Birçok zorlukla karşı karşıya kalmıştı. Bu on yıl, onun için hiç de kolay geçmemişti.

Dul kadınlar, çoğu zaman unutulan, hiçleştirilen ama savaşların ve eşitsizliklerin çokça yaşandığı coğrafyalarda önemli bir çoğunluk oluşturuyorlar. Özellikle erkek egemenliğinin ağır hissedildiği toplumlarda dul kadın olmak, kadının maruz kaldığı toplumsal baskı, eşitsizlik ve adaletsizlikler sarmalında ayrı bir yer açıyor.

Bu soruna el atan Cezire Kantonu içerisindeki Derik Belediyesi kadın çalışanları, bir yandan sayılarının tespiti için istatistik çalışmaları yürütürken, diğer yandan evlere ziyaretler gerçekleştiriyorlar.

Bu ziyaretlerde dul kadınların maddi zorluk yaşayanlar ile birebir ilgileniliyor, sıkıntılarına kulak veriliyor, herhangi bir sebepten ötürü okuyamamış ya da herhangi bir işe girememiş çocuklarına da bir çare aranıyor.

Evi ziyaret edilen dul kadınlardan biri de Arap kökenli Emşe Mihemed idi. Eşinin on yıl önce kaybettikten sonra çocuklarına tek başına bakmak zorunda kalan Mihemed, belediyenin bu çalışmasının kendisini mutlu ettiğini söylerken, temel talebi de çocuklarına bir iş bulunması olduğunu belirtiyor: 

“Eşim öldükten sonra birçok zorluk yaşadım. Bu süre zarfında çocuklarımın bütün sorumlulukları benim üzerime düştü. Belediyenin böyle bir projesi olmuş. Bu çerçevede benimle de görüşüldü. Elbette bu beni çok mutlu etti. Sadece beni değil benim gibi yaşayan bütün kadınlar bundan mutlu olur.  Benim yaşım ilerlemiş kendim çalışamam ama çocuklarım var. Onları maddi imkansızlıklardan dolayı okutamadım.  Hiçbirisi de çalışmıyor.  Eğer böyle bir proje ile onlara bir iş bulunursa bu çok iyi olur bizim için.”

PROJENİN AMACI DUL KADINLARIN KENDİLERİNİ YALNIZ HİSSETMEMESİ

Derik Belediyesi’nin bu projesi yaklaşık bir ay önce başlatıldı. Şu ana kadar birçok kadına ulaşıldı.   Belediyenin kadın yöneticilerinden Arin Zeki projenin amacının dul kadınların kendilerini yalnız hissetmemesi olduğunu söylüyor. “Bu proje ile amacımız toplumda herhangi bir sebepten ötürü eşi yaşamını yitirmiş ya da boşanmış kadınlara yalnız olmadıklarını,  onlara destek olduğumuzu göstermeyi amaçlıyoruz.”

Arin Zeki, “Her ne kadar devrim koşulları geliştiyse de toplumun zihniyetinde kadına yönelik oluşan algı henüz kırılmış değil” diyerek sözlerini sürdürüyor.

 “Eşi herhangi bir sebepten yaşamını yitirmiş kadınlar toplumda oldukça zorluk yaşıyor. Çünkü maalesef erkek egemen toplumlarda sanki erkek olmazsa kadın hiçbir şey yapamaz anlayışı hakimdir. Genelde dul kadınların yaşadıkları zorluklar da bu çerçevededir.  Aslında bizim yapmak istediğimiz kadının erkeğin desteğine muhtaç olmadan kendi kendine hareket edebileceğini göstermektir.”

Toplumun genelindeki algının "erkek öldükten sonra kadın bir şey yapamayacağı" yönünde olduğuna dikkat çeken Arin Zeki, bu durumun kadının psikolojisi üzerinde de önemli derecede etki yaptığını ve bunu kırmak için çalışma yürüttüklerini söylüyor.

Şu anda kadınların sayısının tespit edilmesi için bir istatistik çalışmasının başladığını belirten Arin Zeki, ilk elden tespit edilen evlere tek tek gidildiğini dile getirdi.  Arin Zeki şöyle devam etti: “Projemiz bir aydır başladı. Bir aylık süre zarfında ulaştığımız beş kadını terzihane,  fidan yetiştirme gibi işlere yerleştirdik. Ayrıca bu kişilerin ev sorunları, çocukları ile ilgili problemleri çözebildiğimiz oranda çözmek için de çalışıyoruz.”

Kadınların bu şekilde ayrı bir güven de kazandıklarına vurgu yapan Arin Zeki,  görüştükleri kişilerin ilk tepkilerine de değindi.

“Görüştüğümüz kadınlar bizim yardım kuruluşu olduğumuzu sanıyorlardı. Başta bu çerçevede yaklaşıyorlardı. Fakat böyle bir amaç ile geldiğimizi görünce oldukça şaşırıyorlardı. Çünkü bu kadınlar işin bu boyutuyla düşünmüyor. Ona göre doğru olan kendisine dayatılan yaşamdır. Yani bu kişiler ile bu çerçevede görüşmek onlara güven kazandırıyor ve hayata farklı açıdan bakmalarını sağlıyor.”

HİÇLEŞTİRİLİYORLAR

Projelerinin Arap, Süryani, Kürt, Ermeni kısacası bütün kadınları kapsadığını anlatan Arin Zeki, “Proje genele hitap eden bir çerçevede geliştirildi.  Bütün kadınları kapsıyor. Arap olsun, Kürt olsun, Süryani olsun kadınların dili birdir.  Biz de bu çerçevede bütün kadınlara ulaşma çabasındayız” diye belirtti.

Arap kadınlarının daha çok etkilendiğine dikkat çeken Arin Zeki şöyle sonlandırdı: “Görüştüğümüz Arap kadınlar daha çok etkileniyor. Araplarda kadına yönelik şiddet daha fazla.  Hele dul bir kadın ise çok farklı muamelelere uğrayabiliyor. Hiçleştiriliyor.  Arap kadınları bu nedenle daha çok etkileniyor.  Biz de yaptığımız işin önemini biliyoruz ve bu işi sonuna kadar bütün zorluklarına rağmen yapmaya kararlıyız.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.