Rojava ve Güney Kürdistan sınırları YPG güvencesinde

Rojava ve Güney Kürdistan sınırları YPG güvencesinde

Musul işgali ardından Rojava ile Güney sınırında yaşanan çatışmalarda YPG güçleri peşmergeleri destekledi ve bir IŞİD emirini öldürdü. YPG güçleri şu an sınırın Til Koçer’den Cezaa’nın 10 km güneyine kadarki bir bölgeyi kontrol ediyor

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), 10 Haziran günü Musul’u işgal ettiğinde Batı Kürdistan’ın Cezaa beldesinin 15 km güneyinde bulunan Güney Kürdistan sınırları içerisinde IŞİD çeteleri ile çatışmalar yaşandı. IŞİD’in peşmergelere yönelik saldırılarına karşı  YPG güçleri harekete geçerek peşmergelere destek verdi.

Bu ilk çatışmalar Musul’un Ezidî bölgesi Şengal yakınındaki Selemiye köyü ve çevresinde yaşandı. YPG’nin bölge komutanlarından Ferhat Hewler bölgede IŞİD çetelerinin Güney Kürdistan’ın Selemiye köyü ve Til Hemis bölgesinde konumladıklarını belirterek, buradan Suniye beldesi ve Xana Sor Köyü’nde konumlanmış peşmerge güçlerine saldırı yapıldığını söyledi.

Mevcut durumda Batı Kürdistan’da Til Hemis ve Güney Kürdistan’da Selemiye köyü IŞİD’in elinde bulunuyor.  Bu sınırdan Musul’a kadar uzanan bir koridor çeteler tarafından kontrol ediliyor.  Suniye beldesi ve Xana Sor ise, Şengal Dağı’nın kuzey batısında yer alıyor. Bu alanda çok sayıda Ezidî köyü bulunuyor.

YPG GÜÇLERİ BİR IŞİD EMİRİNİ ÖLDÜRDÜ

Şengal ile Batı Kürdistan’ın Musul’la sınır kenti Til Koçer arasında bir koridor olduğunu söyleyen Ferhat Hewler, YPG güçlerinin sınırın Til Koçer’den Cezaa’nın 10 km güneyine kadarki bölgeyi kontrol ettiklerini belirti. Hewler, IŞİD çetelerinin kendi bölgelerinin Güney Kürdistan’ın Selemiye ve Batı Kürdistan’ın Filistin Şerkî köyleri arasında kendileri için bir koridor açtığını belirtirken,  çetelerin buradan Musul hattına geçiş yaptıklarını ve peşmerge güçlerine saldırılarda bulunduklarını söyledi.

YPG komutanlarından Ferhat Hewler, ilk günkü çatışmalarda IŞİD çetelerinin kendilerine yakın bir bölgede peşmergelerin konumlandığı bir sınır karakoluna saldırdıklarını belirtti. YPG güçlerinin de alana giderek peşmergelere destek verdiğini belirten Hewler,  7 saat süren çatışmadan sonra YPG güçlerinin aktif saldırı içine girerek, bir emirin aralarında olduğu çok sayıda çete üyesini öldürdüğünü kaydetti.

Halen bölgede yer yer çatışmaların olduğunu belirten Hewler, bundan sonra da peşmerge güçlerine destek vermeye devam edeceklerini söyledi. 

Hewler,  bölgedeki peşmerge komutanlarının kendileriyle anlık iletişimde olduğunu ve YPG güçlerinin koordineli bir şekilde sınır hattında bulunan bazı noktalara yerleştiklerini söyledi. Bunun da Peşmergelerin bölge komutanlarının bilgisi dahilinde olduğunu belirtti.

YPG, güçleri Irak ordusunun çekilmesinden sonra IŞİD saldırısını engellenmesi ve halka zarar gelmemesi için Til Koçer’in karşısındaki Rabia sınır kapısını 15 saat boyunca denetime almıştı. Peşmerge güçleri alana gelmesi ardında YPG güçleri, Rabia kasabasını peşmerge güçlerine teslim etmişti. Hem Til Koçer sınır kapısı hem de Cezaa beldesine kadarki bölge YPG güçleri tarafından korunuyor.  YPG kaynakları peşmergelere destek verdiklerini açıklarken, Peşmerge bakanlığı bunu yalanlamayı tercih etti.

ROJAVA’DAN MUSUL’A GİDEN BİR KORİDOR IŞİD DENETİMİNDE

Öte yandan IŞİD güçleri, özellikle Musul ile Batı Kürdistan arasında kendi denetimlerinde olan hattı hem silah hem de savaşçı geçişi için kullanıyor. Yerel kaynaklara göre, Batı Kürdistan’ın Til Hemis, Hol ve Girê Spî bölgeleriyle, Şengal’in Kuzeyi ile Musul bölgesine doğru açılan koridordan çok sayıda ağır silahın Til hemis, Hol, Şedad bölgesine ulaştırıldı.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum