Rojava heyeti Oslo'da

Rojava heyeti Oslo'da

Bir dizi diplomatik görüşme için Norveç’te olan Rojava heyeti dün akşam saatlerinde Kürdistan Kültür Derneği’nde halkla buluştu. Dört parça Kürdistan, YNK, Goran Hareketi, Doğu Kürdistan Serbestlik Partisi, PJAK ve PYD’den parti temsilcilerinin de katıldı

Bir dizi temasta bulunmak üzere Norveç’in Oslo kentine gelen Rojava heyeti, halkla buluştu. Dört parça Kürdistan’dan dinleyicilerin katıldığı halk toplantısının modaratörlüğünü KNK Norveç temsilcisi Refik Gefur yaptı. Cizre Kantonu Dışişleri Bakanı Salih Gedo ve Siyasi Komite Sözcüsü Dr. A.Kerim Ömer de soruları cevapladı.  

Ağırlıkta Rojava’daki ekonomik durum, sınır kapıları ve Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çetelerinin saldırıları üzerine sorular soruldu.

Güney Kürdistanlı siyasetçi ve Goran Hareketi Norveç Temsilcisi İdris Sabır Aziz da söz alarak değerlendirmelerde bulundu.

Güney Kürdistan’da Rojava’dan çok önce bir sistem kurduklarını belirten Aziz, “Ama maalesef kurduğumuz sistem Rojavalı kardeşlerimize örnek olacak, destek olacak bir sistem olamadı. Rojavalı Kürtler bizden çok daha sonra bir sistem kurmalarına rağmen kurdukları sistem hem biz Güneyli Kürtlere hem bölge devletlerine ilham kaynağı olacak bir sistemdir" dedi.

Cizre Kantonu Dışişler Bakanı Salih Gedo yaptığı konuşmada Norveç'te kaldıkları zaman zarfı boyunca Norveçli yardım kuruluşlarıyla Rojava’ya yardım kampanyaları başlatmaları için rapor sunduklarını söyledi.

Norveç Dışişleri Bakanlığı temsilcileriyle ilk defa resmi bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyleyen Gedo, Norveçli siyasi parti temsilcileriyle toplantılar yaptıklarını belirterek görüşmelerin olumlu geçtiğini ve olumlu sonuçlar almayı umduklarını sözlerine ekledi. Dünyanın öbür ucundaki devletlerin kantonları tanıdığını görüştüğünü vurgulayan Gedo “yanı başımızdaki kardeşimiz KDP kantonları tanımıyor" dedi.

Cizre Kanton Sözcüsü Dr. A. Kerim Ömer ise, yıllarca yerelden örgütlenerek çalışmalarına başladıklarını belirtti. Halk meclisleri ve kominler kurduklarını da ifade eden Ömer şunları vurgualdı: “En sonunda da halk ordusu olan YPG ve YPJ’yi kurduk. Bazıları ısrarla YPG PYD'dir. Kantonlar PYD'nindir gibi iddialarda bulunuyor. Biz bunun doğru olmadığını söylüyoruz. Hem YPG’de, hem Kantonlar'da toplumun her kesiminden insan var. Ayrıca Rojava devrimi kadın devrimidir." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.