Rojava heyeti Norveç'te

Rojava heyeti Norveç'te

Uluslararası bir dizi görüşme yapan Rojava heyeti, Norveç’te yardım kuruluşları ve dışişleri bakanları temsilcileriyle görüşüyor.

OSLO - 

Norveçli kuruluşlarla görüşen Rojavalı heyette Cizre Kantonu Dışişleri Bakanı Salih Gedo, Cizre Kantonu Siyasi Komisyon Sözcüsü Dr. A. Kerim Ömer, KNK Norveç temsilcisi Refik Gefur, Avrupa Süryaniler Birliği Üyesi İsa Hannah ve PYD Norveç temsilcisi Serbest Welad yer aldı.

ABC haber sitesiyle yapılan görüşmenin ardından heyet, BM'yle ortak projeleri olan FN-Sambandet isimli yardım kuruluşundan Rune Arctander ile bir araya gelindi.

En son görüşme ise Norveç Kızıl Hacı Folkethjelp'ten dört kişilik bir heyetle gerçekleşti. Norveç Kızıl Haçının, dünyanın birçok yerinde ve Ortadoğu'da Antep, Hewlêr, Ürdün'ün başkenti Amman ve Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta temsilcilikleri bulunuyor.

Görüşmelerde Norveçli yardım kuruluşu temsilcileri, Rojavalı heyete sınır kapılarının neden açılmadığı, YPG güçlerinin çetelere karşı savaşta kullandığı silahları nereden temin ettiği, bağımsızlık ilan etme hedeflerinin olup olmadığı, güvenliğin nasıl sağlandığı konusunda birçok soru yöneltti.

Rojavalı heyet de Kuzey ve Güney Kürdistan ile var olan sınır kapılanın açılması için Türkiye’ye baskı yapılmasını talep etti. Ayrıca IŞİD’i ve Suriye’deki diğer çeteleri destekleyen Suudi Arabistan, Katar gibi ülkelerin Rojava politikalarının yanlış olduğu, bunun iyi bir şekilde anlatılması gerektiğine dikkat çekti.

Tarım, elektrik, su, eğitim ve hastane gibi projelerinin olduğunu dile getiren Rojava heyeti, uygulanması için desteğe ihtiyacı olduğunu belirtti.

Irak’ta ve Güney Kürdistan’da yaşanan son gelişmelerin, çetelere karşı uluslararası ve ortak bir çalışmanın gerekli olduğunu gözler önüne serdiğini kaydeden Rojavalı heyet, ortak çalışma talebinde bulundu.

Uluslararası yardım kuruluşlarının Rojava’da ofis açması gerektiğini de belirten heyet, iki ay sonra yapılacak seçimlere gözlemciler davet etti.

Dünya ülkelerinin Rojava’yı tanıması gerektiğini de belirten heyet bugün de dışişleri bakanlığı temsilcileri ile bir araya gelecek. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.