Rojava geleceğin Suriye’si için model olabilir

Rojava geleceğin Suriye’si için model olabilir

İsveç Sosyal Demokrat İşçi Partisi Milletvekili Olle Thorell, Rojava’nın geleceğin Suriye’si için model olabileceğini söyledi. Halk Partisi Milletvekili Fredrik Malm ise “Bu demokratik oluşumların yaşaması için onları desteklememiz gerekiyor” dedi.

Cizire Kantonu Dışişleri Bakanı Salih Gedo, Anayasa Meclisi Siyasi Komitesi Sözcüsü Abdulkarim Omar ve Süryani Birlik Meclisi Başkanı Bessam İshak’tan oluşan Cizire Kantonu Heyeti Pazartesi gününden bu yana İsveç’in başkenti Stockholm’de siyasi parti temsilcileri, milletvekilleri ve devlet kurum ve kuruluşlarıyla temaslarını sürdürüyor.

İsveç Kürt Konseyi Başkanı Eda Düzgün, PYD İsveç Sorumlusu Şiyar Ali ve Süryani Birlik Partisi Dışilişkiler Sorumlusu Hanibal Yacoub’un da yer aldıkları görüşmelerde,  Suriye ve Rojava’da yaşanan son gelişmeler, Rojava’ya uygulanan ambargo ve El Kaide bağlantılı El Nusra ve Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çetelerinin saldırıları hakkında bilgi veren heyet üyeleri, Rojava’daki gıda ve ilaç sıkıntısına dikkat çekiyorlar.

SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİYLE YOĞUN TEMASLAR

Heyet, İsveç Parlamentosu’nda 7 siyasi partinin milletvekili düzeyinde temsil edildiği Türkiye’de İnsan Haklarını Destekleme Komitesi Başkanı Jacob Johnson, Kürt komitesi Başkanı ve Halk Partisi Dış Politika Sözcüsü Fredrik Malm, Çevre Partisi Yeşiller Dış Politika Eş sorumlusu Valter Mutt,  Milletvekili Annika Lillemets ve İktidarın büyük ortağı Muhafazakâr Parti Milletvekili Margareta Segerstedt ile ayrı ayrı görüşmeler yaptı.

Sosyal Demokrat İşçi Partisi Parlamento Dış İlişkileri Üyesi Olle Thorell’in başkanlığını yaptığı 6 milletvekilinin yer aldığı bir heyetle de bir araya gelen Cizre Kantonu Heyeti daha sonra da Suriye’ye Destek Komitesi’nde yer alan Hıristiyan Demokrat, Sol Parti, Merkez Partisi Milletvekillerinin yer aldıkları Parlamento Komitesi ile görüştü.

 Rojava Heyeti,  önceki gün ve dün de İsveç Dış Yardım Kurumu Sida yetkilileri ve Olof Palme Merkezi yetkilileriyle başta olmak üzere kurum ve sivil toplum örgütlerinin yetkilileriyle temaslarda bulundu ve görsel ve yazılı medya organlarına demeçler verdi.

Temaslardan sonra Rojava heyeti ile görüşen milletvekilleri Rojava’daki gelişmeler hakkında görüşlerini ANF’ye anlattı.

ROJAVA GELECEĞİN SURİYE’Sİ İÇİN MODEL OLABİLİR

Sosyal Demokrat İşçi Partisi Milletvekili ve Parlamento Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi Olle Thorell, Rojava’da değişik etnik ve inançlara sahip halkların demokratik bir biçimde oluşturdukları kantonları çok ilginç ve heyecan verici bulduğunu, Rojava’nın geleceğin Suriye’si için model olabileceğini söyledi. Suriye’deki sorunun siyasi yollarla çözülmesinden yana olduklarını belirten Thorell, Rojava’nın Suriye’deki sorunun çözümü için bir örnek oluşturduğunu ve desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

Aynı partinin milletvekili Anna Wallen ise, Rojava’ya uygulanan ambargonun kaldırılması ve sınırların açılması gerektiğini belirterek, “Bu konuyu parlamento gündemine getiririz ve hükümetten Avrupa Birliği’nin devreye girmesi için girişimde bulunmasını talep edebiliriz” dedi.

Sosyal Demokrat İşçi Partisi Milletvekili Yılmaz Kerimo da, çok verimli bir toplantı yaptıklarını belirterek Rojava’da yaşayan değişik etnik köken ve inançlardan halkların haklarının anayasal güvence altına alınmasını önemsediklerini ve aynı şeyin tüm Suriye’de yapılması gerektiğini söyledi.

HER ŞEYDEN ÖNCE ROJAVA HALKININ GÜVENLİĞİ SAĞLANMALI

Halk Partisi Milletvekili ve Dış Politika Sözcüsü Fredrik Malm, Rojava’daki üç kantonun çok güç durumda olduğunu, ambargo ve çetelerin saldırılarıyla karşı karşıya kaldıklarını hatırlattı. Malm, “Bu demokratik oluşumların yaşaması için onları desteklememiz gerekiyor. Her şeyden önce Rojava halkının güvenliği sağlanmalıdır. Bu sağlandıktan sonra demokratik seçimler yapılmalı” şeklinde konuştu.

IŞİD çetelerinin Irak’ta Musul ve bazı illeri ele geçirmelerinin bölgeyi nasıl etkileyeceği sorumuzu Malm, “Olanlar Irak’ta yeniden bir iç savaşın başlayacağını gösteriyor. Bu Suriye, Rojava ve Irak Kürdistan’ını da etkileyecek. Ama dış dünya buraya müdahale etmek zorunda kalabilir. Çok ilginç bir durum. 1 yıl önce Suriye’nin işgali konuşuluyordu. Şimdi çetelere karşı müdahaleyi konuşuyoruz. Her şey hızla değişiyor” şeklinde yanıtladı.

Halk Partisi Milletvekili Anna Steele de Rojava’nın şu anda çözülmesi gereken en acil sorununun ambargonun kaldırılması ve bölgeye ilaç ve gıda yardımı yapılması olduğunu ve bu konuda gerekli girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

Rojava Heyeti, bugün de Stockholm’deki İşçi Eğitim Merkezi (ABF)’te düzenlenecek olan bir toplantıda İsveç kamuoyu ve Kürdistanlıları Rojava’daki gelişmeler ve Avrupa’daki diplomatik temasları hakkında bilgilendirecek. ANF

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.