Rojava birçok Ortadoğu devletinden daha güvenli

Rojava birçok Ortadoğu devletinden daha güvenli

Rojava Asayişi genel sorumlusu Ciwan İbrahim, Asayiş güçlerinin kanton yönetimlerine bağlı olarak görev yaptığını belirterek hiçbir şekilde bir siyasi yaklaşım içinde olmadıklarını söyledi.

Rojava Asayişi genel sorumlusu Ciwan İbrahim neden bu kadar Asayiş güçlerinin gündem oluğunu, siyasi partilere bakış açılarını, neden bu kadar hedef olduklarını, Rojava’nın genel güvenlik durumu, Suriye rejimi yanlılarının son gösterileriyle ilgili ANF'ye konuştu.

İbrahim altıkları güvenlik önlemleriyle Rojava’nın Ortadoğu’daki bir çok devletten daha güvenli bir yer olduğunu ve bunun gece gündüz 110 merkez ve yüzlerce yol kontrol noktasında binlerce üyelerinin 24 saat ayakta olduğunu söyledi.  

Rojava’ya neden bu kadar saldırı var sizce?

Başta şunu açık bir şekilde belirtmek istiyoruz ki, Rojava Asayişi ulusal güvenlik gücüdür ve Rojava halkının fakir ve ezilen çocuklarından oluşuyor. Tamamen siyasetten uzak bir yaklaşım içindedir. Halkı korumak, adli suçlar ve son iki yıldır ortaya çıkan İŞID ve El Nusra saldırılarına karşı aktif bir mücadele içindedir.  

Son iki yıldır sistematik olarak hem bölge devletlerinin ve siyasi güçlerinin hem de İŞID, El Nusra gibi radikal unsurların saldırıları ve aynı zamanda Suriye rejiminin saldırılarının temel amacı Rojava’da oluşan güvenliği, birliği ve kardeşliği bozmaktır. Ama bu saldırılara rağmen aldığımız güvenlik önlemleriyle Rojava, Suriye geneliyle kıyaslandığında ve hatta Irak, Mısır ve Lübanan gibi ülkelerle bile kıyaslandığında en güvenli bölge Rojava’dır. Esnafımız geç saatlere kadar dükkanlarını açık tutabiliyor, halk alış verişini yapabiliyor, güvenli dolaşım var, kimse gece yarın ne olacak diye başını yastığa koymuyor.

Bu saldırılara karşı bir destek alıyor musunuz?

Tabi bu İŞID ve El Nusra gibi El Kaide bağlantılı örgütlere karşı etkin ve önleyici mücadele için bölge devletlerinin güvenlik güçleriyle yakın bir ilişki ve iletişim olması gerek, bu açıdan şimdiye kadar her hangi bir destek görmüş değiliz. Çünkü bu kesimlerin büyük bir kısmı bu ülkelerinin sınırlarından bizim bölgemize dahil oluyorlar. Bu açıdan bu ülkelerin bu örgütlere karşı yaklaşımı ve bilgi paylaşımları önemlidir.

Gerçekten PYD asayişi misiniz?

Rojava Asayişi olarak hiçbir siyasi partiden yana değiliz ve hiçbir siyasi partinin güvenlik gücü değiliz. Sık sık PYD ile aynı olarak görülüyoruz, bizim PYD ile hiçbir organik bağımız yoktur ve olamazda. Hatta şu açık bir şekilde dile getirebilirim ki PDK-S ile birkaç defa resmi görüşmelerimiz oldu, ama şimdiye kadar PYD ile resmi bir görüşmemiz olmamıştır. Ama burada şu gerçeği de söylemek gerek, Rojava devriminin başından beri PYD tabanı özellikle güvenlik kurumları içinde çok daha aktif yer aldılar, ciddi fedakarlık yaptılar ve onlarcası şehit oldu. Şuan Asayiş içinde yer alanların bu siyasi partiye yakınlıkları var. Bunun ayrımcılığa neden olmaması için ciddi bir yaklaşımımız var.

Neden üyelerinizden farklı siyasi partilerden çok kişi yok?

Yani bir noktaya açıklık getirmek istiyorum. Şu an bir devrim sürecindeyiz ve Asayiş içinde yer alanlar her gün ölümle burun buruna yaşıyorlar. Günlük çatışmalar var, intihar saldırıları var. Diğer siyasi parti üyeleri veya onlara sempati duyanlar böyle bir riske girmek istemediler ve bunu siyasi bir durum gibi yansıtmayı kendi çıkarlarına gördüler. Zaten şu an kantonların içişleri bakanlıklarına bağlı olarak güvenlik çalışmalarımızı yürütüyoruz. Ve tüm halkımıza eşit bir yaklaşım içindeyiz.

Siyasi faaliyetleri engellediğinize yönelik yapılan yayınlar için neler söyleyeceksiniz?

Burada tüm halkımız için açık bir şekilde söylüyorum. Asayiş olarak şimdiye kadar hiç kimseyi siyasi faaliyetleri, görüşleri veya siyasi eğilimleri için gözaltına almamışız. Ve şu an cezaevlerinde hiçbir siyasi tutuklu yoktur. Suç işlediği için gözaltına aldığımız PYD üyeleri de var, El-Parti üyeleri de var. Fakat bu kişiler bu partilere üye oldukları için de değil suç işledikleri ve kamu çıkarına aykırı davranışlar içinde oldukları için gözaltına alınmış ve adli mercilere sevk edilmişlerdir.

Asayiş gibi bir güvenlik kurumunun bu kadar siyasi zeminde tartışılması sizi rahatsız etmiyor mu?

Burada güvenlik çalışmaları bilinçli olarak siyasi zemin haline getiriliyor. Silah kaçakçılığı yapan, uyuşturucu ticareti yapan birçok parti üyeleri veya yöneticileri bile var. Bunları gözaltına aldığımız zaman ki içinde PYD üyeleri, PDK-S ve Yekiti üyeleri de var. Şimdi bu kişiler bu partilere üyedir diye bunları suçlarını görmezlikten mi geleceğiz! Hayır. Bu partilere önerimiz şu eğer gerçekten siyasi faaliyetleri, görüşleri ve parti üyeliğinden gözaltına alınan varsa, bizde onlara destek verelim ve bunların önüne geçelim. Ama bir bombalama eylemi yapan ve insanların canına kastedenlere karşı da  o partiler tutum içinde olmalılar. Bu partiler bu üyelerine siyasi eylemci diye yansıtacaklarına bunların işledikleri suçları kınamaları gerekiyor.

Rojava’nın neden her güvenlik uygulaması siyasi bir konu haline geliyor?

Rojava’da diğer parçalardan daha çok particilik var. Hemen herkes bir partinin üyesidir. Bu açından suç işleyen herkesin bir partiye üye olma olasılığı çok yüksek. Uyuşturucu ticareti yapan birisini yakalıyoruz, babası bir partinin yöneticisi çıkıyor ve kendisi de üye, şimdi bunların neresi siyasi eylemcidir. Bundan dolayı her suç işleyene a partisi veya b partisi diye ayrımcılık yapayız. Yasalar önünde herkese eşit yaklaşıyoruz.

Sizin üzerinizde siyasi hesaplar mı var?

Bu açıdan biz netiz. Rojava Asayişi üzerinde kendisince siyasi hesapları olanlar bu nokta kendilerini netleştirmeleri gerekiyor. Eğer burada tutuklanmalarda insan haklarına aykırı bir davranış ve yaklaşım varsa, o eleştirilebilir ve bu kişiler yargı önüne çıkarılır. Yoksa biz halkın güvenliğini siyasi çekişmelerin kurbanı yapmayacağız.  Ama Rojavayı İŞID, El Nusra gibi radikal gruplara veya silah ve uyuşturucu tacirlerinin cirit attığı bir yer haline getirmemizi istiyorlarsa, bu olmayacaktır. Kim ne derse desin biz halkı korumaya devam edeceğiz. Bu kesimler sadece halkın güvenliği için canını veren Rojava Asayişine saldırılarını durdurmalılar.

Üyelerinizi ne kadar kontrol edebiliyorsunuz? Suç işleyen üyelerinize nasıl bir yaklaşım içinde sizin?

Yine sizin aracılığınızla bir kez daha şunu belirtmek istiyorum. Bizim bütün merkezlerimiz ve tutukevlerimiz bütün ulusal ve uluslararası insan hakları gözlemci kurumlarına açıktır. Üyelerimizin eğitim sorunlarından kaynaklı olarak zaman zaman kötü muameleler olduğunu bizde biliyoruz. Özellikle gözaltına alma sürecinde bu tür şey oluyor. Fakat sistematik bir durum değildir, bireylerden kaynaklı bir durumdur. Biz bu suçları yapan üyelerimize cezai uygulamalar yaptık. Bu türden olumsuz yaklaşım içinde olan bir çok kişinin görevine son verdik. Ve daha ağır suçlar işleri halk mahkemesine sevk ettik ve halk mahkemesi tarafından cezalandırıldılar. Yani bizim kötü davranışlar ve halka zarar veren üyelerimizin arkasında durma, onları kollama, görmezlikten gelme gibi bir politikamız yok. Suç işleyen kim olursa, yargı önüne çıkacaktır. Biz bu açıdan uluslara arası insan hakları sözleşmesine bağlıyız ve üyelerimizi insan hakları konusunda eğitmek için özel programlar geliştiriyoruz.

Neden ENKS bünyesinde faaliyet gösteren partilerin gösteri yapmasına izin vermiyorsunuz?

Biz Asayiş olarak kanunları uygulamakla görevliyiz. Rojava Özerk yönetimlerinin çıkardıkları kanunlar çerçevesinde hareket ediyoruz. Bu kanunlar doğrultusunda hiçbir kamuya açık alanda siyasi, sosyal veya kültürel etkinlik, yürüyüş, miting vb. izinsiz yapılmasına izin verilmeyecektir. Bu hem etkiliği yapanların güvenliği açısından önemli, hem de genel halkın güvenliği açısından önemli. Burada ne MGRK nede ENKS bünyesindeki faaliyet yürütenlere ayrımcılık yapılıyor, yapılacaktır. Şuan bir saldırıyla karşı karşıyayız. Bu saldırılar öyle normal değil ve sivil halkın can güvenliği bizim için çok önemlidir. Aynı zaman da provokatörler var. Bunlar halkın iç huzuru bozmak için her şeyi yapabilirler. Yine karşıt gruplar var. Şimdi Asayişin görevi izinden çok güvenliktir. Bunun için etkinlik yapılacak yerin önceden güvenlik altına alınması, etkinlik esnasında olası durumlara karşı güvenliğin olması ve en önemlisi de halkın huzurudur.  Bu siyasi bir konu değildir. Hatta asayişe karşı gösteri yapmak isteyenlere bile güvenlik sağlarız ki, bu bizim görevimizdir. Özgürleştirilmiş Rojava şehirlerinde izinsiz gösterilere izin vermeyeceğiz. Bu hem MGRK hem de ENKS için geçerlidir.

Son günlerde Suriye rejimini yanlılarının Qamişlo ve Haseke merkezde gösterileri oldu. Bir çok kesim buna tepkili. Bu gösteriler esnasında sizden izin alıyorlar mı? 

Şimdi Qamişlo ve Haseke’de bazı mahallerde rejimin etkinliği sürüyor. Özellikle bu şehir merkezlerindeki Kürt halkın genel anlamdaki güvenliği için bu durum sürmektedir. Rejim yanlıları Suriye cumhurbaşkanlığı seçimi için bu mahallerde bazı gösteriler yaptılar. Bu yerler bizim denetimizde değil. Bu çok dar bir bölgedir ve Arap nüfusun olduğu bir yerdir. Ki bizim şimdiye kadar bu bölgede tam denetim kurduğumuza dair bir açıklamamız yok. Bu bölgeler kim gösteri yapmak istiyorsa yapabilir. Çünkü biz bu bölgenin güvenliğini sağlamıyoruz. O açıdan ister El Parti ister PYD orada rejim karşıtı gösteri yapmak isterse bizim bizden izin almasına gerek yok. BAAS yanlıları Qamışlo’nun diğer mahallerinde gösteri yapabilirler mi? Hayır. Ama şu an kendi denetimlerinde bir bölge var ve orada gösteriler yapabiliyorlar ve basında bunu abarta biliyorlar. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.