Roboskili aileler Soma'ya gitti

Roboskili aileler Soma'ya gitti

Roboskili aileler, Soma’daki maden faciasında yaşamını yitirenlerin aileleriyle dayanışmak ve taziye ziyaretinde bulunmak için Soma’ya gitti.

 

Roboskili aileler, Soma’daki maden faciasında yaşamını yitirenlerin aileleriyle dayanışmak ve taziye ziyaretinde bulunmak için Soma’ya gitti. Ailelerin Soma merkezden İzmir’e gidişlerine izin verilmedi.

İMC TV muhabiri Dilek Gül’ün aktardığına göre, Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011′de Türk savaş uçaklarının bombardımanı sonucu yaşamını yitiren 34 kişinin aileleri maden faciasının yaşanın Manisa’nın Soma ilçesi’ne gitti. Burdan İzmir gitmek isteyen ailelere polis güvenlik gerekçesiyle izin vermedi.

Robokili aileler 301 kişinin yaşamını yitirdiği maden faciasında yaşamı yitirenlerin aileleriyle dayanışmak ve başsağlığı ziyaretinde bulunmak amacıyla Soma’ya gitti.Roboskili aileler yaşamın yitirenlerin mezarlarını ziyaret etti. Roboskili aileler daha sonra Elmadere köyüne geçerek yaşamını yitirenlere başsağlığı diledi.

Soma Belediye Mezarlığı'na gelen 6 aile işçiler için dua etti, mezarlarına su döktü. Mezarlık çıkışında aileler adına açıklama yapan Veli Encü, Soma'da yaşanan acının bir benzerini yaşadıklarını belirterek, "rızıklarını kazanmak için şehit düşen kardeşlerimizin mezarlarını ziyaret ettik" dedi.

ACILAR PAYLAŞTIKÇA AZALIR

Acıların ortaklaştırılmasının, aynılaştırılmasının, samimi duygu ve duyarlılıkla paylaşılmasının birlikte olunduğunu gösterdiğini kaydeden Encü, şunları söyledi: "Acılar paylaştıkça azalır. Biz bu amaçla buradayız, tüm eleştiri ve tepkilere rağmen. Şu gerçeği paylaşmak zorundayız, Roboski ve Soma'da acı aynı olduğu kadar acıtanlar da aynıdır. Roboski'de bilerek planlı bir şekilde katledilen yakınlarımız için 'kaza', Soma'da ihmalkarlıkla ölüme terk edilen madenci kardeşlerimizin ölümlerine 'kader', 'bu işin fıtratında var', bu acılardan ve ölümlerden hala ders almadıklarının ifadesidir."

BU DEVLET BİZİ KENDİ VATANDAŞI SAYMIYOR

Mercan Encü ise Uludere'deki olayda 18 yaşındaki oğlunu kaybettiğini belirterek, hayatını kaybeden maden işçilerine daha önce sahip çıkılsa bu olayın meydana gelmeyeceğini ifade ederek, "Olayın olduğu gün maaş bağlandı. Keşke daha önceden yapmış olsaydı, devlet bize sahip çıksaydı. Bu devletin vatandaşıyız. Bu devlet bizi kendi vatandaşı saymıyor" diye konuştu.

Ailelere çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de eşlik etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum