Roboski kararına itiraz!

Roboski kararına itiraz!

Türk savaş uçaklarının Aralık 2011’de 34 sivil katlettiği Roboski katliamına ilişkin Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın verdiği "takipsizlik" kararına karşı avukatların bulunduğu itiraz reddedildi.

ANKARA - Türk savaş uçakları tarafından 28 Aralık 2011'de gerçekleşen katliama ilişkin açılan soruşturmada 7 Ocak 2014’te Askeri Mahkeme tarafından takipsizlik kararı verilmişti.  Askeri Savcılık, katliamı “kaçınılmaz hata” olarak nitelemişti. Bu karar, Roboski katliamının ikinci yıldönümü sonrasına denk gelmişti.  Daha önce Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi görevsizlik kararı vermişti.

Askeri Savcılığın soruşturmaya dair bu kararından sonra avukatlar ise itirazda bulunmuştu. Avukatların itirazı, Genelkurmay tarafından Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi Başkanlığı'na gönderilirken, yapılan itiraz reddedildi.

Bu arada BDP Hukuk Komisyonu, itirazın reddedilmesine ilişkin saat 15.00'de Genel Merkez binasında basın toplantısı düzenleyecek. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum