Reza Zarrab New York sokaklarında görüntülendi

Reza Zarrab New York sokaklarında görüntülendi

Reza Zarrab, New York'taki Hakan Atilla davasında mahkemede şahitlik yaptıktan sonra ilk kez New York sokaklarında görüntülendi. Zarrab'ın yanında güvenlik görevlisi de yer aldı.

ABD’de “Zarrab davası” olarak başlayıp, Halkbank Eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın yargılanmasına dönüşen davada, Reza Zarrab itirafçı oldu.

Atilla’nın ceza almasının ardından Zarrab’ın hukuki statüsü de belli oldu.

Zarrab artık New York’ta ‘tutuklu tanık’ statüsüne alındı. Zarrab, ‘tutuklu tanık’ olarak ABD Federal Cezaevleri Bürosu’nun ‘tutuklu ekiplerinin’ gözetimi altında.

Sözcü’den Zeynep Gürcanlı’nın haberine göre, ABD’deki uygulama çerçevesinde tanıklık yapacak olan tutuklular, can güvenliklerinin korunması adına ABD Federal Cezaevleri Bürosu’na bağlı hapishanelerde diğer tutuklu ve hükümlülerle birlikte tutulmuyorlar. Tutuklu tanıklar, Cezaevi bürosu gözetiminde, adresi açıklanmayan evlerde, farklı isimlerde ikamet ettiriliyorlar.

Tutuklu tanıklar, mahkemeye verecekleri ifadeler sona erinceye ya da can güvenliklerine yönelik tehlikenin ortadan kalktığına inanılınca, cezalarının geri kalanını çekmek üzere, yine yeni kimlikler altında, normal hapishanelere gönderiliyorlar.

YANINDA GÜVENLİK GÖREVLİSİ VAR

Tutuklu tanık statüsünden yararlanan Zarrab da, kaldığı adresi açıklanmayan güvenli evden, ABD Federal Cezaevleri Bürosu güvenlik görevlileri tarafından ihtiyaç olduğunda, ifadesi alınmak üzere ilgili savcılığa getiriliyor. New York’ta mahkeme yakınlarında çekilen bu fotoğrafta da Zarrab’ın yanında bir güvenlik görevlisi yer alıyor. Zarrab’ın ise koltuk değnekleri ile yürüdüğü görülüyor.

RÜŞVETLERİ ANLATMIŞTI

Zarrab, Aralık ayında New York Güney Bölge Federal Bölge Mahkemesi’nde yaklaşık bir hafta boyunca Hakan Atilla aleyhine tanıklık etmişti. İfadesinde, AK Parti’li eski bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ile, Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan’a verdiği rüşvetleri de anlatmıştı.Zarrab, kamuoyuna açık yapılan mahkemede ifade verirken son derece sağlıklı idi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.