Reuters: Azez'e Türkiye'den yüzlerce savaşçı geçti

Reuters: Azez'e Türkiye'den yüzlerce savaşçı geçti

Reuters, en az 2000 savaşçının sıkışan çetelere destek vermek üzere, Türkiye'den Kilis'in karşısına düşen Azez kasabasına geçtiğini duyurdu.

Reuters ajansının ulaştığı "farklı bir çok muhalif kaynak", YPG'nin ilerleyişiyle karşı karşıya kalan çetelere yardıma giden yüzlerce savaşçı askeri araç ve teçhizatlarıyla birlikte Halep vilayetindeki Azez'e gittiğini kaydediyor.

Suriye ordusunun Halep'in kuzeyine doğru ilerleyişi nedeniyle Azez'in dış dünya ile tek bağlantısı Türkiye sınırı. Bab el Selam (Kilis'teki Öncüpınar sınır kapısının Suriye tarafındaki adı) sınır kapısını kontrol altında tutan Levant Cephesi'nden adını Ebu İssa olarak veren bir komutan Reuters'a, ''Hafif silahlar, havan topları, füzeler ve tanklarımızla geçişimize izin verildi'' dedi.

Suriye'deki savaştaki can kaybı ve insan hakları ihlallerini izleyen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi adlı muhalif kuruluş da Türkiye sınırından Azez'e yüzlerce savaşçının geçtiği haberlerini doğruladı.

Dün YPG'nin de içinde bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri'nden bir sözcü BBC Türkçe'ye verdiği mülakatta Türkiye'den Azez'e savaşçıların geçtiğini söylemişti.

Reuters'in haberi daha önce Kürt kaynaklardan gelen bu tür iddiaları destekliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.