Rehineler seçim maratonunda mı kurtarılacak?

Rehineler seçim maratonunda mı kurtarılacak?

CHP Milletvekili Umut Oran, Irak’ta Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından kaçırılan Türkiye vatandaşlarına dair iddiaları Meclis gündemine taşıdı. Gelişmeler ve hükümetin krizi aşmak için ciddi bir girişimde bulunmaması akla 'Gizli bir pazarlık mı var,

CHP Milletvekili Umut Oran iddiaları meclis gündemine, BirGün Gazetesi de manşetine taşıdı.  Oran, konuyla ilgili araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

Irak’a bağlı Musul’da IŞİD tarafından kaçırılan Başkonsolosluk personeli ve TIR şoförlerinin 19 gündür rehin tutulmasına rağmen hükümet tarafından sonuç alıcı hiçbir girişimde bulunulmaması üzerine konuyu yeniden TBMM gündemine taşıyan CHP Milletvekili Umut Oran, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Oran, Davutoğlu’na “IŞİD ile hükümetiniz arasında danışıklı dövüş mü yapılmaktadır?” diye sordu.

Danışıklı dövüş mü var?’

Oran, Davutoğlu’na, “ IŞİD ile hükümetiniz arasında danışıklı dövüş mü yapılmaktadır? Rehineler, Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı olduğunun açıklanmasının ardından propaganda malzemesi yapılmak için mi halen IŞİD tarafından alıkonulmaktadır? Bu nedenle mi özel harekât polislerine ‘direnmeyin/çatışmayın’ talimatı verdiniz? Rehinelerin Musul’da misafir edildikleri ve Cumhurbaşkanı adayı olmasının ardından Erdoğan tarafından karşılanarak şov yapılacağı bilgisi doğru mudur?” sorularını yöneltti.

Araştırma komisyonu kurulsun'

Umut Oran ve 20 CHP Milletvekilinin hazırladığı bir araştırma önergesinde de komisyon kurulması talep edildi. Umut Oran’ın araştırma önergesinde de şu görüşlere yer verildi:

“Vatandaşlarımızı kaçıran örgüt ve benzeri terör örgütleri ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti arasında herhangi bir ilişki olup olmadığını, hükümetin bu örgütlere yardım yapıp yapmadığını ve bu tip bir olayın bir daha yaşanmaması için her birimde ve özellikle Dışişleri Bakanlığı’nın yurt dışındaki birimlerinde alınması gereken önlemlerin tespitine yönelik bir araştırma komisyonu kurulması için gereğini saygılarımla arz ederim.”

Arınç: Rehinelere Ramazan’da kavuşacağız

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu. Arınç, Musul’da IŞİD’in rehinesi olan yurttaşların sağlık durumlarının iyi olduğunu ve Ramazan içinde Türkiye’ye getirileceğini söyledi.

‘Rehineler gelecek'

Başbakan Erdoğan başkanlığında 4 saat 20 dakika süren Bakanlar Kurulu ardından yaptığı açıklamada Musul’daki rehinelerle ilgili “Musul’da alıkonulan yurttaşlarımızla ilgili konuda henüz olumlu bir gelişme yok. Şu anda sağlıklarının yerinde olduğunu, ihtiyaçlarının karşılandığını söyleyebilirim. Sadece konsolosluk görevlimiz değil, 30 civarında da şoförümüz var ellerinde. Çalışmalar kapsamlı olarak devam ediyor. Ümit ediyorum ki Ramazan içerisinde yurttaşlarımıza kavuşacağız” dedi.

Irak’ın her yerinde çatışmaların olduğuna değinen Arınç “Irak’ın toprak bütünlüğünün devam etmesi ve insanların demokratik ortam içinde yaşamalarını arzu ediyoruz. Ama fiili durum biraz farklı. Parçalanma gerçekleşmesin, insanlar birbirinin kanını dökmesin istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kerkük’ün durumuyla ilgili de konuşan Arınç “Bizim sıkıntılarımız sadece Kerkük’le ilgil değil. Kerkük’te Türkmenler ve Kürtler de var. Biz Kerkük’ün aynı şekilde statüsüne devam etmesini istiyoruz. Ama Barzani veya başkası Kerkük için farklı açıklamalarda bulunabiliyor” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AKP’nin İİl Başkanları Toplantısı’nda 'kimse IŞİD'e karşı kışkırtıcı konuşmamızı beklemesin' konuşmuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.