Rakka'ya giden McGruk'tan Türkiye'ye mesaj

Rakka'ya giden McGruk'tan Türkiye'ye mesaj

Trump'un IŞİD özel temsilcisi Brett McGurk, Rakka'dan açıklama yaptı. McGruck, TSK'nın Suriye sınırına yaptığı yığınak ve Ankara'nın Rakka politikasına ilişkin soruları yanıtladı.

Suriye’nin Rakka kentinde koalisyon güçlerinin hava desteği ile yürütülen operasyon için dün Rakka’ya giden ABD Başkanı Donald Turump’un IŞİD özel temsilcisi Brett McGurk, Suriye’deki gelişmelerden her hafta Türkiye’yi haberdar ettiklerini söyledi.

McGurk, “Türkiye, Rakka operasyonu sonrasıyla oldukça ilgili ancak bizim amacımız, Rakka’da yaşayan halkın kendi kaderini tayin etmesi ve geri dönecekler için ideal şartları oluşturmasıdır” dedi.

SDG KOMUTANLARI İLE GÖRÜŞTÜ

IŞİD’in ilan ettiği hilafetin başkenti olarak gördüğü Rakka kentinde Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) yürüttüğü operasyon için dün Rakka’ya giden MCGurk Rakka sivil meclisi ve SDG komutanları ile görüştü.

Brett McGurk, daha sonra Ayn İsa kasabasında Dubai’den yayın yapan Ahbar El an televizyonuna açıklama yaptı.

McGurk Rakka operasyonunun planlarına uygun ilerlediğini belirtirken çatışmaların sokak sokak yapıldığı göz önüne alındığında, Rakka’yı ele geçirmenin zaman alacağını söyledi.

TÜRKİYE’NİN SINIRA YAPTIĞI YIĞINAK

Yerel güçlerle yaptıkları işbirliği sayesinde emin adımlarla Rakka’yı IŞİD’in elinden kurtaracaklarını kaydeden ABD’li özel temsilcisi Brett McGurk, Türkiye’nin Suriye sınırına yaptığı yığınak ve bunun Rakka operasyonunu etkileyip etkilemeyeceği ile ilgili soru üzerine şöyle konuştu:

“Şu an Rakka’da herşey, durumun zorluğundan dolayı zaman alacak. Biz Türkiye’yi her hafta gelişmelerden haberdar ediyoruz. Türkiye, Rakka operasyonu sonrasıyla oldukça ilgili ancak, bizim amacımız, Rakka’da yaşayan halkın kendi kaderini tayin etmesi ve geri dönecek vatandaşlar için ideal şartları oluşturulmasıdır. Rakka operasyonunun zarar görmemesi en büyük hedefimiz. Sanıyorum Rakka’da IŞİD’in önemli komutanları şehri terk etmişlerdir ancak, bölge dışından gelerek IŞİD’e katılmış olanların, sözde başkenti korumak için, hala burada olduklarını düşünüyoruz. Rakka operasyonunun en büyük amacı, yurtdışından gelerek IŞİD’e katılanların burada öldürülmesidir.”

Etiketler : , , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.